Britskí vedci očakávajú ďalšie prípady opičích kiahní, ktoré sú už hlásené z Európy aj USA, napísal britský denník The Guardian. Počet prípadov prekvapuje lekárov, ktorí nevedia, prečo sa tento vírus, doteraz obvyklejší v Afrike, teraz šíri na Západ. Americký prezident Joe Biden dnes povedal, že by opičie kiahne mali znepokojovať každého.
Americkí zdravotníci podľa neho hľadajú možné lieky a vakcíny. "Zisťujeme, čo robiť," povedal Biden pred odletom z Kórey do Japonska.
Vedci v Británii očakávajú, že tento týždeň pribudnú ďalšie prípady. Z Európy, USA a Austrálie je ich doteraz hlásených deväť desiatok, z nich 20 je v Británii.
Prekvapivý rýchly prenos
Svetová zdravotnícka organizácia oznámila, že sa preveruje 28 podozrení na toto ochorenie. Podľa nej bolo potvrdených 92 chorých v 12 jej členských štátoch, v ktorých sa opičia kiahne bežne nevyskytujú. Celkový počet je považovaný za bezprecedentné, choroba sa zvyčajne vyskytuje v krajinách západnej a strednej Afriky.
Medzi ľuďmi sa tento vírus neodovzdáva ľahko, takže lekárov súčasné šírenie choroby vo vzájomne vzdialených kontinentoch prekvapuje. Vírus sa odovzdáva z človeka na človeka fyzickým kontaktom vrátane sexuálneho styku. Symptómy sú väčšinou mierne a patria k nim bolesť hlavy a svalov, únava a vyrážka.
"Som si istá, že bude viac prípadov. Zdravotnícke orgány veľmi aktívne prípady vyhľadávajú, aby sme našli ľudí s miernou verziou choroby, ktorú sme predtým prehliadli alebo zle diagnostikovali. Inkubačná doba opičích kiahní je medzi jedným až troma týždňami, takže sa objavia nové prípady ľudí, ktorí boli v kontakte s prvými chorými," povedala Charlotte Hammerová z Cambridgeskej univerzity.
Opičie kiahne sa mimo Afriky vyskytli aj v minulosti, ale súčasný rozsah nákazy je nezvyčajný.
Mutácia je pomalšia
"Máme tu dve možnosti - buď sa vírus zmenil, alebo je iná naša citlivosť naň. Je tiež možné, že sa nakumulovali podmienky, ktoré takéto šírenie vírusu umožnili. Domnievam sa, že ten posledný scenár je najpravdepodobnejší," povedala Hammerová.
Nie je tiež vylúčené, že sa znižuje účinnosť ochrany vakcín proti bežným kiahňam a že pribúda ľudí s malou ochranou proti spriazneným opičím kiahňam.
Profesor Keith Neal z Nottinghamskej univerzity na otázku, či sa vírus opičích kiahní nejak zmenil, odpovedal takto: "Nezdá, že by viac zabíjal, aj keď niečo mohlo ovplyvniť jeho schopnosť prenosu. Nezabúdajme, že ide o vírus DNA a že nemutuje tak rýchlo, ako to robia vírusy RNA, vrátane toho, ktorý spôsobuje covid-19 alebo vrátane vírusu HIV. Celkom sa veľmi neznepokojujem."