Čínsky minister zahraničia Wang I dnes pokračoval vo svojej ceste po tichomorských ostrovoch návštevou Kiribati, kde je v hre budúcnosť rozsiahlej chránenej oblasti bohatej na ryby, ktorá je na zozname prírodného dedičstva UNESCO.
Rozširovanie čínskeho vplyvu
Peking chce s pacifickými štátmi uzavrieť bezpečnostnú a hospodársku dohodu, ktorá by dramaticky rozšírila čínsky vplyv v regióne. To znepokojuje Spojené štáty a ďalšie krajiny vrátane Austrálie, ktorej šéfka diplomacie dnes pokračovala v rokovaní na Fidži.
Biely dom dnes oznámil, že Fidži sa ako prvý tichomorský ostrovný štát rozhodlo pripojiť k Indopacifickej sústave pre ekonomický rozvoj, ktorá má vytvoriť pôdu pre hlbšie angažovanie USA v regióne.
Phoenixské súostrovie, ktoré je súčasťou Kiribati, sa na zoznam UNESCO dostalo v roku 2010. Vlani v novembri prezident Kiribati Taneti Maamau oznámil, že vláda plánuje ukončiť zákaz komerčného rybolovu, ktorý v tejto oblasti platí, a začať v lokalite s udržateľným rybolovom.
Podľa Anny Powlesovej z novozélandskej Masseyovej univerzity z návštevy čínskeho ministra na Kiribati pravdepodobne vyplynú dohody o rybolove. "Obávame sa, že to v podstate vyhladí populáciu rýb," vyhlásila Powlesová.
Peking, ktorý už teraz rybolovu v regióne dominuje, ponúkol modernizovať letiskovú dráhu a hrádzu na Phoenixskom súostroví. Čínska rybárska základňa na Kiribati by tiež poslúžila ako ďalšie centrum pre čínske sledovacie aktivity, domnieva sa Powlesová.
Čínsky minister zahraničia Wang I začal cestu po tichomorských štátoch vo štvrtok návštevou Šalamúnových ostrovov, s ktorými Peking nedávno podpísal bezpečnostnú dohodu.
Krátka návšteva
Na Kiribati sa zdržal iba štyri hodiny. Súostrovie pre covid-19 tento rok uzavrelo svoje hranice, v prípade Wanga a jeho delegácie ale urobilo vzácnu výnimku, napísala agentúra AP.
Pre návštevu platili prísne opatrenia, napríklad čínska delegácia musela pred príletom podstúpiť PCR testy a počas pobytu zostať v uzavretej bubline. Všetci ľudia, ktorí sa na Kiribati so členmi čínskej delegácie stretli, budú musieť na týždeň do karantény, zrejme vrátane prezidenta, uviedla AP.
Prerušené vzťahy s Taiwanom
Malý tichomorský ostrovný štát Kiribati v roku 2019 prerušil diplomatické vzťahy s Taiwanom a rozhodol sa namiesto toho uznať pevninskú Čínu. "Vysoká štátna návšteva je dôležitým míľnikom pre vzťahy Kiribati a Číny.
Posilní partnerstvo a spoluprácu medzi oboma krajinami po obnove diplomatických vzťahov v roku 2019, "vyhlásil prezident Maamau.
Na programe desaťdňovej cesty šéfa čínskej diplomacie je tiež Samoa, Fidži, Tonga, Vanuatu, Papua-Nová Guinea a Východný Timor. S predstaviteľmi ďalších krajín, ktoré by podľa predstáv Číny mali byť do dohody zahrnuté, bude Wang rokovať virtuálne. Ide o Cookove ostrovy, Niue a Mikronéziu.
Podľa agentúry AP je na 30. mája na Fidži naplánovaná schôdzka čínskeho ministra s jeho náprotivkami z tichomorských krajín a Čína dúfa, že by tam mohol byť schválený návrh spoločnej dohody.
Austrália v odpovedi na Wangovu cestu vyslala na Fidži svoju ministerku zahraničia Penny Wongovú, ktorá sa dnes stretla s premiérom krajiny Frankom Bainimaramom.
Biely dom dnes informoval, že sa Fidži ako prvý tichomorský ostrovný štát rozhodlo pripojiť k Indopacifickej sústave pre ekonomický rozvoj, ktorej vznik oznámil v pondelok americký prezident Joe Biden pri svojej návšteve Japonska. Fidži sa stalo 14. štátom tohto ekonomického usporiadania, ktoré nezahŕňa Čínu.