StoryEditor

USA dodajú Ukrajine zbraň, ktorá im dá zásadnú výhodu. Dostrelí z Bratislavy do Ľvova a veľmi ju chcú aj Poliaci

01.06.2022, 16:10
Autor:
ČTKČTKnasinasi

Salvové raketomety HIMARS sú moderným pokračovateľom takzvaných kaťuší používaných sovietskou Červenou armádou. V porovnaní s nimi sú však presnejšie a môžu mať omnoho väčší dolet.

Salvové raketomety HIMARS sa dostali do centra pozornosti minulý týždeň. Vtedy svetové médiá, počnúc od CNN, New York Times až po Washington Post informovali, že ich majú od americkej vlády čoskoro obdržať ukrajinské ozbrojené sily, ktoré na svojom území čelia ruskej invázii.

Karty zamiešal prezident USA Joe Biden, ktorý vystúpil so slovami, že USA nedodajú Kyjevu zbrane, ktoré by svojím ďalekým dostrelom mohli zasiahnuť aj ruské územie. Hrozila by tým totiž negatívna eskalácia rusko-amerických vzťahov.

image

ANALÝZA: Zradil Biden Ukrajinu? Vášne rozpútala dodávka raketometov, ktoré môžu zmeniť priebeh vojny

USA sa preto napokon rozhodli, že raketomety HIMARS predsa len pošlú, ale v ich slabšej verzii, s dosahom maximálne 80 kilometrov oproti možným až 500 kilometrom. Nižšie poskytujeme výber informácií o týchto systémoch a toho, čoho sú schopné.

Pokračovateľ sovietskych kaťuší 

Salvové raketomety HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System –​ Vysokomobilný delostrelecký raketový systém) sú moderným pokračovateľom takzvaných kaťuší – raketometov používaných sovietskou Červenou armádou počas druhej svetovej vojny. Podobné zbrane – napríklad známy BM-21 Grad – majú vo výzbroji aj ruská a ukrajinská armáda.

V porovnaní s pôvodne sovietskymi gradmi používanými od 60. rokov je však americký systém presnejší a používané rakety môžu mať oveľa väčší dolet.

Ukrajina však podľa informácií agentúry AFP dostane verziu striel s dosahom maximálne 80 kilometrov (s vysoko presnou raketou zasiahne HIMARS ciele vzdialené až 500 km).

image

Zelenskyj: Ukrajina neplánuje použiť rakety poslané z USA na útoky na ruské územie

Nasadené v roku 2005

Americká armáda používa HIMARS od roku 2005, systém umiestnený na štandardnom vojenskom nákladnom aute vznikol ako ľahší variant pásového raketometu MLRS, ktorý Američania zaradili do služby už v prvej polovici 80. rokov.

Okrem pohonu a rýchlosti je hlavným rozdielom medzi oboma systémami to, že HIMARS nesie oproti svojmu predchodcovi len polovičný náklad striel.

V štandardnej konfigurácii je v odpaľovacom kontajneri šesť rakiet, zatiaľ čo ťažšia MLRS nesie v dvoch kontajneroch dvanásť rakiet. Kolesový systém je však výrazne ľahší a je možné ho prepravovať aj lietadlami C-130 Hercules.

V porovnaní s BM-21 Grad používa americký systém odlišný systém nabíjania, ktorý je podstatne rýchlejší a pre obsluhu pohodlnejší.

image

Nemecko pošle Ukrajine moderné protilietadlové rakety a radarové systémy, súhlasil Scholz

Grady sa po odpálení 40 kusov rakiet kalibru 122 mm musia dobíjať ručne strela po strele, čo zaberie čas okolo desiatich minút (výnimkou je československá verzia RM-70 na podvozku Tatra, ktorá si vezie jednu zásobnú salvu, nabíjanú pomocou hydraulického systému).

Pre HIMARS sa oproti tomu dodáva už z fabriky šestica striel kalibru 227 mm v prepravnom a zároveň odpaľovacom kontajneri. Použitý kontajner sa nahradí novým za menej než päť minút pomocou zabudovaného žeriavu.

Rôzne varianty doletu aj presnosti

HIMARS, ktorý americká armáda nasadila v bojoch v Afganistane, Iraku alebo Sýrii, môže používať niekoľko verzií rakiet, ktoré sa líšia doletom aj presnosťou.

Základná šestica striel má dolet zhruba 30 kilometrov, existujú však tiež varianty schopné zasiahnuť ciele 45 alebo až 80 kilometrov ďaleko.

Obsluha si pritom môže vybrať, či odpáli jednu, dve, štyri alebo všetkých šesť rakiet. Plná salva potom dokáže zničiť stovky metrov štvorcových, existujú ale aj verzie s presným navádzaním, používané pre útoky na dôležité ciele.

Americká armáda má pre HIMARS aj MLRS dostupné tiež kontajnery nesúce jedinú balistickú strelu s doletom 300 km alebo až 500 km.

image

Rusko dokončilo testovanie nadzvukovej strely Zirkón, čoskoro ňou vyzbrojí loď

HIMARS v službách aj mimo USA

Okrem americkej armády majú HIMARS vo výzbroji aj Singapur, Spojené arabské emiráty, Jordánsko a Rumunsko.

Intenzívne sa o ne zaujíma Poľsko, ktoré už v roku 2018 podpísalo kontrakt na dodávku dvoch desiatok systémov, ktoré malo dostať na budúci rok.

Teraz však svoju objednávku podstatne zvýšilo, keď poľský minister obrany Mariusz Błaszczak americkú stranu požiadal o ďalších 500 kusov týchto raketometov.

Ak by ich poľská armáda skutočne získala, stala by sa vôbec najväčším používateľom tohto raketového systému na svete.

01 - Modified: 2022-06-01 11:54:41 - Feat.: 1 - Title: Zelenskyj: Ukrajina neplánuje použiť rakety poslané z USA na útoky na ruské územie 02 - Modified: 2022-06-01 11:50:08 - Feat.: 1 - Title: "Putinov kuchár" žiadal EÚ o vyškrtnutie zo sankčného zoznamu. Súd jeho žalobu zamietol 03 - Modified: 2022-06-01 09:48:08 - Feat.: 1 - Title: Čaputová sa vrátila z Kyjeva. Javí sa to ako genocída, povedala o ruskej invázii 04 - Modified: 2022-06-01 09:36:29 - Feat.: 1 - Title: Slovensko daruje Ukrajine vojenský materiál za 21 miliónov eur. Je to presne to, čo potrebujú, povedal Naď 05 - Modified: 2022-06-01 09:10:07 - Feat.: 1 - Title: Nemecko pošle Ukrajine moderné protilietadlové rakety a radarové systémy, súhlasil Scholz
01 - Modified: 2022-07-06 21:24:19 - Feat.: - Title: Systémy HIMARS v Donecku neboli zničené. Je to ruská propaganda, tvrdí Kyjev 02 - Modified: 2022-07-06 19:38:12 - Feat.: - Title: Ukrajina zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku. Budú môcť opustiť svoj vojenský obvod 03 - Modified: 2022-07-06 18:38:39 - Feat.: - Title: Ukrajinský poslanec je hľadaný pre vlastizradu. Bol vymenovaný za člena proruskej vlády v Chersone 04 - Modified: 2022-07-06 17:49:58 - Feat.: - Title: Ďalšie zbrane pre Ukrajinu. Nemecko Kyjevu nahradí sovietsku techniku 05 - Modified: 2022-07-06 14:30:48 - Feat.: - Title: Zničili sme ukrajinské sklady munície i vojenskú techniku. Vrátane dvoch systémov HIMARS, tvrdia Rusi
item->category)); ?>
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
07. júl 2022 07:33