Ministerstvo zahraničných vecí USA vyhlásilo, že Čierna Hora, Bulharsko a Severné Macedónsko prijali rozhodnutia, že nepovolia prelet lietadla ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na ceste do Belehradu, ako suverénne štáty.
Podľa rozhlasovej stanice Hlas Ameriky to uviedol hovorca amerického rezortu diplomacie Ned Price.
Dodal, že tieto rozhodnutia balkánskych štátov odrážajú odhodlanie Európy brať Rusko na zodpovednosť za ničím nevyprovokovaný útok na Ukrajinu.
Lavrov obvinil EÚ a NATO
Price zrejme reagoval na vyjadrenie samotného Lavrova z pondelka, keď rozhodnutie troch krajín zakázať jeho lietadlu vstup do svojho vzdušného priestoru označil za "nepredstaviteľné".
Pridal sa k nemu aj podpredseda hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov: "Je jasné, že toto rozhodnutie nebolo o lietadle. Bolo namierené proti Rusku ako štátu a Srbsku ako štátu. Dúfam, že reakcia bude spoločná a tvrdá, a to v podobe nielen diplomatických protestov, ale aj konkrétnych praktických odvetných krokov."
V dôsledku uzavretia vzdušného priestoru bol Lavrov nútený svoju návštevu Srbska zrušiť. Lavrov sa vyjadril, že za odmietnutím preletu ruského lietadla by mohli byť EÚ a NATO.
Srbsko by malo ísť smerom do EÚ
Na tlačovej konferencii vo Washingtone Price uviedol, že Spojené štáty vyzvali "Srbsko, aby sa zameralo na svoj (deklarovaný) cieľ, ktorým je členstvo v Európskej únii".
USA podľa Pricea neustále apelujú na Srbsko, aby napredovalo na svojej "európskej ceste", vrátane diverzifikácie zdrojov energie, znižovania energetickej závislosti od Ruskej federácie a zosúladenia zahraničnej a bezpečnostnej politiky s Európskou úniou.
Vyhlásil tiež, že USA chcú aj naďalej byť partnerom Srbska a pomáhať mu v úsilí o posilnenie dlhodobej energetickej bezpečnosti.
Článok 5
Na otázku Hlasu Ameriky, ako budú Spojené štáty a NATO po incidente s Lavrovom chrániť "pred ruskou hrozbou" Čiernu Horu, Severné Macedónsko a Bulharsko, Price odpovedal, že všetky tri krajiny sú členmi NATO.
V tejto súvislosti pripomenul článok 5 Washingtonskej zmluvy, podľa ktorého sa ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým členským krajinám považovať za útok proti všetkým členom aliancie.
Lavrov sa mal v Belehrade stretnúť s prezidentom Vučičom, so svojím rezortným kolegom Nikolom Selakovičom a so srbským pravoslávnym patriarchom Porfirijom.
AFP pripomenula, že Srbsko síce odsúdilo vojenskú operáciu Ruska na Ukrajine, ale nepripojilo sa k Európskej únii pri uvaľovaní sankcií na Moskvu, a to ani napriek dlhodobo deklarovaným snahám Belehradu stať sa členom eurobloku.
Rusko a Srbsko majú dlhodobé úzke väzby a Belehrad nedávno podpísal nový trojročný kontrakt na odber zemného plynu z Ruska.