Viaceré regionálne médiá v Rusku museli odstrániť zoznamy ruských vojakov, zabitých v "špeciálnej vojenskej operácii", ako Kremeľ oficiálne označuje vojnu proti Ukrajine.
Ani z verejne dostupných zdrojov
Všetky mená na zoznamoch síce médiá získali z otvorených zdrojov, často z oficiálnych vyhlásení gubernátorov a starostov, ale okresný súd v Kaliningradskej oblasti dospel k záveru, že spojenie rôznych oznámení do jedného zoznamu porušuje prezidentov výnos o utajení strát ruskej armády, uviedol dnes na svojom webe denník Kommersant.
Niektorí právnici sa však podľa denníka domnievajú, že sudca prekročil svoje právomoci.
Súd rozhodoval na základe žaloby, ktorú podala vojenská prokuratúra Baltského loďstva ruského vojenského námorníctva.
Tej sa pôvodne nepáčila "stránka pamäti", ktorú vytvoril pskovský (ruské mesto Pskov, pozn. red.) portál 60.ru ako spomienku na miestnych rodákov zabitých v bojoch na Ukrajine.
Portál síce vychádzal z informácií, zverejnených pskovským gubernátorom, avšak prokuratúra aj tak mala podozrenie na porušenie štátneho tajomstva, špionáž, porušenie ochrany osobných údajov, a dokonca aj na nezákonné šírenie údajov o súkromnom živote a porušenie rodinného tajomstva.
Rozvrat základov mravnosti
Vojenskú prokuratúru podporil na súde aj cenzúrny úrad Roskomnadzor, a tak nakoniec sudca rozhodol, že stránky s informáciami o vojakoch zabitých v operáciách odporujú zákonom a tiež "rozvracajú základy ústavného zriadenia a mravnosti".
Portál 60.ru následne súpis odstránil a začiatkom tohto týždňa ho nasledovali aj ďalšie regionálne médiá. Urobili tak po vyhrážke od Roskomnadzoru.
V nedeľu rostovský (ruské mesto Rostov nad Domom, pozn. red.) web DonDay zverejnil koláž so snímkami 39 zabitých ruských vojakov, ale tá hneď v utorok zase zmizla. Redakcia dôvody svojho rozhodnutia nevysvetlila.
A v utorok súd v Petrohrade na základe žaloby vojenskej prokuratúry obmedzil prístup k ôsmim webom "s údajmi o stratách v ozbrojených silách". V tomto prípade išlo však hlavne o ukrajinské stránky.
Cenzurované straty na Donbase
Kommersant pripomenul, že predtým sa prezidentov výnos o utajení armádnych strát týkal len vojnových čias.
V roku 2015 sa však v médiách objavili informácie o stratách v radoch ruských vojakov v bojoch s ukrajinskými jednotkami v Donbase na východe Ukrajiny, kde však ruská armáda ešte oficiálne na strane proruských separatistov vôbec nebojovala.
A tak bol výnos rozšírený tiež na "špeciálne operácie". Skupina právnikov sa sťažovala, že prezident prekročil svoje právomoci, ale ich žalobu najvyšší súd zamietol.
Moskva o svojich stratách v terajšej vojne informovala len dvakrát, na začiatku a na konci marca, keď priznala 498 respektíve 1 351 zabitých vojakov.
Ukrajinský generálny štáb dnes odhadol ruské straty za 105 dní vojny na 31 500 osôb.