Británia pridala vo štvrtok na sankčný zoznam najvyššieho predstaviteľa ruskej pravoslávnej cirkvi patriarchu Kirilla, blízkeho spojenca šéfa Kremľa Vladimira Putina, za "jeho podporu a schvaľovanie" ruskej invázie na Ukrajinu.
Na strane EÚ ho zachránil Orbán
K oznámeniu britského ministerstva zahraničných vecí prichádza dva týždne po tom, ako sa Európska únia rozhodla ustúpiť tlaku Maďarska a do šiesteho sankčného balíka voči Rusku 75-ročného patriarchu napokon nezaradila.
Na sankčnom zozname Spojeného kráľovstva sa ocitla aj ruská komisárka pre práva detí Marija Ľvovová-Belovová, ktorá v Rusku údajne dohliadala na nútenú adopciu približne 2000 ukrajinských detí.
"Aktuálne sa zameriavame na pôvodcov a páchateľov Putinovej vojny, ktorí priniesli Ukrajine nevýslovné utrpenie, vrátane nútených presunov a adopcií detí," priblížila britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová.
"Snažia sa zničiť posledný most"
Ruská pravoslávna cirkev vo štvrtok sankcie proti patriarchovi Kirillovi odmietla. Informovala o tom agentúra AFP.
"Pokusy zastrašiť prímasa ruskej cirkvi alebo ho prinútiť, aby sa zriekol svojich názorov, sú nezmyselné, absurdné a neperspektívne," uviedol hovorca ruského patriarchátu Vladimir Legojda v aplikácii Telegram.
"Cirkev, najmä teraz, je posledným mostom, komunikačným prostriedkom, ktorý sa z nejakého dôvodu snažia zničiť," povedal Legojda. Dodal, že takýto stav môžu potrebovať len "tie politické sily, ktoré si stanovili za cieľ eskaláciu konfliktu a oddialenie mieru".
Podľa Legojdu takéto absurdné a kontraproduktívne opatrenia prospievajú len jedinému – "prerušeniu už aj tak značne narušenej komunikácie medzi európskym spoločenstvom a Ruskom".