Desaťtisíce Gruzíncov vyšli v pondelok do ulíc, aby vyjadrili podporu členstvu svojej krajiny v Európskej únii.
Demonštrácia sa odohrala len niekoľko dní po tom, ako Európska komisia odporučila odložiť kandidatúru Tbilisi. TASR o tom informovala na základe informácií od agentúry AFP.
60-tisícový pochod za Európu
Odhadom 60 000 demonštrantov, ktorí mávali vlajkami Gruzínska a Európskej únie, sa v pondelok večer zhromaždilo pred gruzínskym parlamentom. Akcia mala názov "Pochod za Európu".
Demonštráciu iniciovali tamojšie popredné prodemokratické skupiny a podporili ju všetky opozičné strany, aby "preukázali oddanosť gruzínskeho ľudu jeho európskej voľbe" a západným hodnotám.
"Európa je historickou voľbou a túžbou Gruzíncov, pre ktorú sa obetovali všetky generácie," uviedli organizátori zhromaždenia na sociálnej sieti Facebook.
"Sloboda, mier, ekonomická udržateľnosť, ochrana ľudských práv a spravodlivosť sú hodnoty, ktoré nás všetkých spájajú a ktoré by garantovala integrácia do Európskej únie," píše sa ďalej vo vyhlásení.
Gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová pochod podporila a vyzvala občanov, aby sa na ňom zúčastnili.
"Chcem pozdraviť všetkých, ktorí sa dnes plánujú zhromaždiť na demonštrácii. V tento historický deň sa musíme zmobilizovať pre našu krajinu. Naším odkazom je, že chceme európske Gruzínsko," vyhlásila Zurabišviliová v televíznom prejave pred začiatkom pochodu.
Kyjev a Kišiňov áno, Tbilisi ešte nie
Členovia Európskej komisie v piatok pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej hlasovali za udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a Moldavsku.
Gruzínsko musí podľa šéfky eurokomisie jasne potvrdiť svoje európske smerovanie a odhodlanie na reformy, preto komisia navrhuje tejto krajine poskytnúť európsku perspektívu a až v neskoršom posúdení sa vrátiť k rozhodnutiu, či si zaslúži aj kandidátsky štatút.
"Dvere sú otvorené," uviedla v súvislosti s Gruzínskom von der Leyenová. "Čím skôr uvidíme výsledky, tým skôr sa veci pohnú," dodala.