Líder KĽDR Kim Čong-un. FOTO: Reuters
StoryEditor

USA zakladajú ázijské NATO. Nútia nás budovať silnejšiu obranu, varuje Severná Kórea

27.06.2022, 09:30
Autor:
TASRTASR

Spojené štáty organizujú nehorázne spoločné vojenské cvičenia s Japonskom a Južnou Kóreou, uvádza Pchjongjang.

Severná Kórea obvinila v pondelok Spojené štáty, že v Ázii zakladajú vojenskú alianciu podobnú NATO a uviedla, že vytrvalý cieľ Spojených štátov zvrhnúť severokórejskú vládu ju núti budovať silnejšiu obranu. V pondelok o tom informovala agentúra Reuters.

Kritika Severnej Kórey (KĽDR) prichádza v období obáv súvisiacich s prípravami jej prvej jadrovej skúšky za uplynulých päť rokov a po tom, čo juhokórejský prezident Jun Sok-jol a americký prezident Joe Biden nedávno uzavreli dohodu o zaslaní ďalších amerických zbraní Soulu, ak to bude na odstrašenie KĽDR potrebné.

Vojenské cvičenia

"Spojené štáty nielen organizujú nehorázne spoločné vojenské cvičenia s Japonskom a Južnou Kóreou, ale robia plnohodnotné kroky na založenie NATO na ázijský spôsob," uviedlo v nedeľu severokórejské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení na svojej webovej stránke.

image

Soul: KĽDR dokončila prípravy na jadrový test, čaká sa na politické rozhodnutie

Narážalo na nedávne vojenské cvičenia ozbrojených síl Spojených štátov, Južnej Kórey a Japonska. USA mali cvičenia aj s juhokórejskými ozbrojenými silami, na ktorých sa prvýkrát po vyše štyroch rokoch zúčastnila aj americká lietadlová loď.

Severná Kórea, ktorá tento rok pravidelne uskutočňuje raketové testy, znova vyhlásila, že takéto vojenské cvičenia sú prípravou na vojnu zameranú na zvrhnutie zriadenia v KĽDR.

"Toto len potvrdzuje pokrytectvo americkej rétoriky, ktorá vyzýva na 'diplomatické stretnutia' a na 'dialóg bez kladenia podmienok', zároveň však znovu ukazuje, že na zámere USA zvrhnúť naše zriadenie silou sa nič nezmenilo," napísalo severokórejské ministerstvo.

Posilňovanie partnerstva

Nezmienilo sa o svojich programoch na vývoj jadrových zbraní či rakiet, uviedlo však, že nepriateľské akcie Spojených štátov nútia Severnú Kóreu rozvíjať svoje ozbrojené sily a obranu.

"Realita... v nás vyvoláva pocit, že musíme vynaložiť všetku snahu, aby sme vyvinuli ešte väčšiu silu, ktorá dokáže premôcť všetky druhy nepriateľských činov Spojených štátov," doplnilo ministerstvo.

USA trvajú na tom, aby sa Severná Kórea vzdala svojich jadrových zbraní, a zopakovali ponuku na stretnutie so severokórejskými predstaviteľmi "kedykoľvek a bez podmienok", kde by spolu diskutovali o tejto záležitosti. KĽDR však takéto ponuky odmietla.

image

Ukrajina dneška môže byť zajtra východnou Áziou, varuje japonský premiér

Kritika Severnej Kórey prišla deň predtým, ako juhokórejský prezident odcestoval na summit Severoatlantickej aliancie (NATO) v Španielsku - stane sa tak prvým juhokórejským lídrom, ktorý tam bude prítomný.

Južná Kórea, ktorá chce posilniť svoje partnerstvo s NATO a hrať väčšiu rolu v globálnej bezpečnosti, plánuje zriadiť pri NATO v jeho sídle v Bruseli delegáciu. Minulý týždeň to vyhlásil juhokórejský poradca pre národnú bezpečnosť, píše Reuters.

01 - Modified: 2022-06-16 06:49:10 - Feat.: 1 - Title: Severná Kórea oznámila, že v krajine vypukla črevná epidémia 02 - Modified: 2022-06-13 19:31:05 - Feat.: 1 - Title: Soul: KĽDR dokončila prípravy na jadrový test, čaká sa na politické rozhodnutie 03 - Modified: 2022-06-13 06:00:39 - Feat.: 1 - Title: Severná Kórea vykonala ďalší raketový test. Kim Čong-un vyzýva na zvýšenie obranyschopnosti krajiny 04 - Modified: 2022-06-10 20:11:48 - Feat.: 1 - Title: Ukrajina dneška môže byť zajtra východnou Áziou, varuje japonský premiér
01 - Modified: 2023-09-21 14:32:15 - Feat.: - Title: Frakcia Fideszu nepodporí vstup Švédska do NATO 02 - Modified: 2023-09-21 10:56:14 - Feat.: - Title: Južná Kórea sankciovala dve slovenské firmy pre ilegálne obchodovanie so zbraňami 03 - Modified: 2023-09-21 07:19:09 - Feat.: - Title: Soul by ruskú pomoc Severnej Kórei s vývojom zbraní považoval za provokáciu, tvrdí juhokórejský prezident 04 - Modified: 2023-09-20 16:00:00 - Feat.: - Title: Úsmevy, zbrane a dojemný happy end. O Kimovi v Rusku vznikol dokument 05 - Modified: 2023-09-20 16:05:04 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Nové ruské zlyhanie sa volá Karabach. Neúprosný konflikt je po 30 rokoch na prahu veľkého zlomu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. september 2023 22:28