Irán vo svojej podzemnej jadrovej prevádzke Fordo nainštaloval zariadenie, ktoré je schopné rýchlejšie meniť úroveň obohacovania uránu. S odvolaním sa na dnešnú správu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), do ktorej mala možnosť nahliadnuť, o tom píše agentúra Reuters.
Agentúra overila, že Irán vo Forde začal dodávať plynný hexafluorid uránu obohatený až na päť percent do kaskády 166 odstrediviek IR-6 so zariadením, ktoré uľahčuje obohacovanie uránu na rôzne úrovne čistoty.
Irán podľa správy agentúry informoval, že zariadenie plánuje využívať na obohacovanie uránu až na 20 percent, čo je menej ako 60 percent, na ktorú ho obohacuje inde, píše Reuters.
{article}79125{/article}
Na výrobu jadrovej zbrane je potrebný urán obohatený na hodnoty okolo 90 percent. Západní diplomati však opakovane vyjadrili obavy ohľadom inštalácie dielov, ktoré môžu uľahčiť a urýchliť zmeny úrovne obohacovania.
V roku 2015 Irán podpísal so svetovými mocnosťami dohodu, ktorej súčasťou bolo zmiernenie protiiránskych sankcií výmenou za obmedzenie jadrových ambícií Teheránu a záruky, že Irán nebude vyvíjať jadrové zbrane.
Americký prezident Donald Trump ale v roku 2018 od dohody jednostranne odstúpil a sankcie proti Iránu obnovil. Irán, ktorý tvrdí, že jeho jadrový program slúži výlučne mierovým účelom, potom začal dohodu porušovať. Rokovania o obnove dohody stagnujú.