Spojené štáty chcú naďalej podporovať Saudskú Arábiu pri sebaobrane v súvislosti s rastúcou hrozbou zo strany Iránu. Kráľovstvo musí mať možnosť chrániť svoje obyvateľstvo a územie pred ohrozením zvonka, uvádza sa v spoločnom vyhlásení, o ktorom v sobotu informovala agentúra DPA.
Vyhlásenie zverejnili Biely dom a ministerstvo zahraničných vecí v Rijáde po stretnutí prezidenta USA Joea Bidena so saudskoarabským kráľom Salmánom a korunným pricom Muhammadom bin Salmánom.
Prepojenie systémov protivzdušnej obrany
Podľa dokumentu musí Teherán zastaviť zasahovanie do vnútorných záležitostí iných štátov a podporu terorizmu prostredníctvom ozbrojených skupín. Okrem toho Irán nesmie získať jadrové zbrane.
USA sa v súvislosti s hrozbou Iránu naďalej usilujú o posilnené prepojenie systémov protivzdušnej obrany svojich partnerských krajín na Blízkom východe. Predstaviteľ americkej vlády počas Bidenovej návšteve v Džidde povedal, že Irán rozvíja kapacity v oblasti balistických rakiet, ale aj technológiu bezpilotných lietadiel.
Spojené štáty a Saudská Arábia tiež potvrdili podporu prímeria v Jemene, sprostredkovaného Organizáciou Spojených národov (OSN). V spoločnom vyhlásení zdôraznili, že je dôležité toto prímerie predĺžiť a dosiahnuť pokrok pri jeho premene na trvalú mierovú dohodu.
Prímerie v Jemene
Prímerie v občianskou vojnou sužovanom Jemene bolo začiatkom júna predĺžené o ďalšie dva mesiace, píše DPA. V krajine od roku 2015 bojuje vojenská koalícia vedená Saudskou Arábiou proti povstalcom známym ako húsiovia, ktorých Rijád považuje za predĺženú ruku Iránu.
Washington a Rijád vo vyhlásení vyzvali medzinárodné spoločenstvo, aby zaujalo jednotný postoj a žiadalo návrat húsiov k mierovým rozhovorom pod záštitou OSN.