Kvôli požiarom v departemente Gironde na juhu Francúzska muselo domovy opustiť už vyše 12-tisíc ľudí, uviedla stanica BBC. Na juhu Španielska vyhnal lesný požiar juhozápadne od Málagy z domovov asi 2 300 ľudí. S následkami vlny horúčav sa potýka aj Portugalsko, Taliansko alebo Grécko, stav núdze vyhlásila aj Británia.
S dvoma požiarmi v Gironde, z ktorých jeden zúri neďaleko od Bordeaux, bojuje podľa BBC približne 3-tisíc hasičov. Plamene zachvátili plochu asi sto kilometrov štvorcových.
Apokalyptická scenéria
"Nikdy som nič podobné nevidela. Človek má pocit, ako keby nastala postapokalypsa," zdieľala svoje pocity s agentúrou AFP Karyn, obyvateľka mestečka Teste-de-buch krátko predtým, ako úrady nariadili preventívnu evakuáciu obce.
V Španielsku pozorovali veľké oblaky dymu stúpajúce na oblohu spoza kopcov letní hostia na pláži v stredomorskom letovisku Torremolinos. S požiarom pri meste Mijas zápasí aj niekoľko lietadiel.
V Grécku hasiči bojujú s plameňmi asi 50 kilometrov južne od Atén a tiež na severnom krétskom pobreží, kde bolo evakuovaných sedem dedín blízko letoviska Rethymnonu. V Portugalsku prepukli požiare východne od Porta. Teploty sa na niektorých miestach v krajine vyšplhali až na 47 stupňov.
Talianska vláda vyhlásila stav núdze v oblasti vyschnutého údolia rieky Pád. Najdlhšia rieka v krajine na niektorých miestach pripomína už iba pramienok, napísala BBC.
Varovanie pred vysokými teplotami
Problémy spojené s horúcim počasím zasahujú aj ďalšie časti Európy. Núdzový stav vyhlásila tiež Británia, pretože sa očakáva, že teploty tam dosiahnu 40 stupňov Celzia.
Najvyššie varovanie sa v pondelok a utorok vzťahuje na oblasť zahŕňajúcu Londýn a Manchester. Niektoré školy skončia predtým výučbu a zdravotnícke zariadenia zrušia niektoré naplánované návštevy pacientov.
V Rakúsku bojujú hasiči už štvrtý deň s požiarom vo vojenskom výcvikovom areáli v Ebenfurthu južne od Viedne. Do operácie je zapojených podľa agentúry APA 200 požiarnikov a 150 príslušníkov ozbrojených síl.