Európska únia oficiálne začína prístupové rozhovory s Albánskom a Severným Macedónskom. Po rokovaní s premiérmi oboch krajín a s predsedom českej vlády Petrom Fialou to dnes povedala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej začnú obe strany ešte dnes pracovať na adaptácii balkánskych štátov na pravidlá únie.
Podľa Fialu majú Tirana aj Skopje európsku budúcnosť na dosah a ich integrácia posilní aj samotnú Európsku úniu. Česko v tomto polroku európskemu bloku predsedá a úlohu formálne začať rozhovory na medzivládnych konferenciách s oboma štátmi pripadol na českého ministra zahraničia Jána Lipavského.
"Je to úspech vás a vašich obyvateľov, pracovali ste veľmi tvrdo, aby ste sa dostali až sem," povedala von der Leyenová počas spoločného vystúpenia premiérom oboch balkánskych štátov. Ocenila ich doterajší pokrok v otázkach vlády práva, boja s korupciou, nezávislosti médií či občianskej spoločnosti.
Zablahoželala tiež Fialovi, že historický krok pre balkánske štáty prichádza počas českého predsedníctva, a podotkla, že Česko integráciu krajín tohto regiónu dlhodobo podporuje.
"Česká republika a celá stredná Európa si je dobre vedomá dôležitosti integrácie Únie pre našu demokraciu, bezpečnosť a rozvoj našej ekonomiky," povedal Fiala.
Severné Macedónsko je kandidátom na členstvo v Únii už 17 rokov, pre odpor najprv Grécka a potom Bulharska však stále čakalo na začatie prístupových rokovaní.
Albánsko podobným prekážkam nečelilo, krajiny Únie sa však rozhodli prijímací proces oboch štátov spojiť.
Rokovania dnes formálne začali dve zhruba hodinové medzivládne konferencie, najprv so zástupcami severomacedónskej a potom albánskej vlády. "Vieme, že rozhodovací proces v Severnom Macedónsku bol bolestivý a náročný, ale odolnosť a odhodlanosť prevládli," vyhlásil Lipavský po konferencii so zástupcami Skopje.
Viacerí severomacedónski zákonodarcovia aj tisícky obyvateľov dávali minulý rok najavo nesúhlas so zmenami ústavy požadovanými Bulharskom, nakoniec však vládni politici v parlamente ústupky Sofii v záujme vstupu do únie presadili.
"Odteraz sa Severné Macedónsko začne ekonomicky rozvíjať, obyvateľom sa zvýši životný štandard. Je čas byť jednotní, dať sa dokopy a dúfať v lepšiu budúcnosť,“apeloval na jednotu krajiny premiér Dimitar Kovačevski.
V súvislosti s jazykovými spormi s Bulharskom zdôraznil, že severomacedónsky jazyk sa po vstupe krajiny do EÚ stane jednou z oficiálnych rečí Únie.
Samotný prístupový proces zahŕňa uzatváranie niekoľkých kapitol vyžadujúcich dokončenie reforiem a podľa odhadov činiteľov Európskej únie môže trvať dlhé roky. Napríklad so Srbskom začala Únia prístupové rozhovory pred siedmymi rokmi a ich dokončenie je zatiaľ v nedohľadne.
Slovensko vstup oboch krajín do únie podporuje a je v tomto smere dlhodobo nápomocné zdieľaním svojich skúseností z prístupového procesu prostredníctvom Národného konventu o Európskej únií.
Podporu bolo vidno aj na stretnutí. Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková sa zúčastnila na historicky prvej medzivládnej konferencii Európskej únie so Severným Macedónskom a Albánskom.
„Dnešný deň je iba začiatkom celého prístupového procesu, Slovensko stojí pri našich západobalkánskych partneroch. My sami sme si prešli náročnou cestou a sme pripravení zdieľať našu expertízu počas celého procesu. Pre obe krajiny niet alternatívy voči členstvu v únií a z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aj keď sa cesta môže zdať náročná a dlhá, každý jeden krok za to stojí,“ uviedla Ingrid Brocková.