Moskovský súd dnes uložil zriaďovateľovi a šéfredaktorke opozičného denníka The New Times pokuty v celkovej výške 670-tisíc rubľov (11 905,65 eur) za šírenie "falošných informácií" o ruskej vojenskej operácii na Ukrajine, oznámil denník Kommersant.
Šéfredaktorka Jevgenija Albacová bola predtým kvôli rovnakému prehrešku pokutovaná sumou 120-tisíc rubľov (2 130,45 eur). Vinu v oboch prípadoch odmietla.
Opozičný denník a novinárka dostali podľa ochrancov ľudských práv pokutu za správy zverejnené po ruskej invázii na Ukrajinu z 24. februára, ale ešte pred prijatím zákonov obmedzujúcich slobodu slova a tlače. Od 4. marca za "lživé informácie" o pôsobení ruských ozbrojených síl hrozí až 15 rokov za mrežami.
Ruské úrady za "falošné" či "lživé" označujú všetky informácie, ktoré sa odchyľujú od oficiálnej línie. Tá útočnú vojnu proti Ukrajine označuje za "špeciálnu operáciu", bez ohľadu na fakty popiera akékoľvek útoky na civilistov a civilné ciele a tiež popiera všetky dôkazy a svedectvá potvrdzujúce, že sa ruskí vojaci dopúšťajú vojnových zločinov.
Vo Vladivostoku na ruskom Ďalekom východe mestský súd uložil pokutu vo výške 40-tisíc rubľov (710,78 eur) miestnemu aktivistovi Gijuovi Kakabadzemu "za zjavnú neúctu k spoločnosti a štátu".
Kakabadze protestoval proti vojne s plagátom, na ktorom bol výrok speváka populárnej skupiny DDT Jurija Ševčuka, že vlasť nie je prezidentov zadok, ktorý treba stále bozkávať.
K úspechu obžaloby prispela docentka vladivostockej univerzity, ktorá dosvedčila, že "verejné použitie výrazu zadok priamo súviselo s osobnosťou prezidenta Vladimira Putina ako zosobnením štátnej moci". Obhajoba sa plánuje proti verdiktu odvolať, dodala stanica BBC.
"Vlasť, priatelia, nie je prezidentov zadok, ktorý musíte stále bozkávať. Vlasť je chudobná babička na stanici, ktorá prosí o zemiaky," predniesol spevák počas májového koncertu v Ufe. Po koncerte prišla do zákulisia sála za spevákom polície.
Ševčukov prípad ešte nedospel k verdiktu. Súd v Petrohrade, kde spevák žije, sa už dvakrát odmietol prípadom zaoberať s tým, že by ho mal riešiť súd v Ufe, kde bol zákon prekročený.
Odkedy na Putinov príkaz začala na konci februára ruská invázia na Ukrajinu, úrady v Rusku sa snažia medzi ľudí potlačiť prejavy nesúhlasu s touto vojnou.