Vojakov mierových jednotiek pod vedením USA vystriedajú v Tiranskej úžine, ktorá je strategickým prielivom Červeného mora, kamery.
Tie prevezmú zodpovednosť za zabezpečenie voľného prístupu lodnej dopravy do Akabského zálivu, ktorého pobrežie zdieľa Izrael a tri arabské krajiny, napísala dnes agentúra Reuters.
Dohliadajú na plnenie dohody
Mnohonárodná misia Multinational Force and Observers dohliada na plnenie mierovej dohody medzi Egyptom a Izraelom z roku 1979, ktorú sprostredkovali Spojené štáty.
Mierové jednotky sú na egyptskom Sinajskom polostrove aj na ostrove Tirán, ktorý v roku 2017 Egypt spolu so susedným ostrovom Sanáfír odovzdal Saudskej Arábii.
Tieto dva ostrovy sú síce neobývané, majú však dôležitú strategickú polohu. Nachádzajú sa v Tiranskej úžine, ktorá je pre veľké lode jedinou prístupovou cestou medzi Červeným morom a Akabským zálivom.
Prieliv bol už raz jednou z príčin vojny
Egypt Tiranský prieliv v máji 1967 zablokoval, čo bolo jedným z dôvodov vojny s Izraelom. Akýkoľvek presun mierových jednotiek z ostrovov si vyžaduje súhlas Egypta, USA a Izraela.
Počas návštevy Izraela a Saudskej Arábie minulý týždeň americký prezident Joe Biden oznámil, že misia Multinational Force and Observers z Tiranu odíde. "Medzinárodné mierové sily, a to vrátane amerických jednotiek, opustia ostrov Tirán," povedal Biden s tým, že sa tak stane do konca roka.
Agentúra Reuters dnes s odvolaním sa na svoj zdroj uviedla, že mierové jednotky budú nahradené kamerovým systémom. Podľa nej budú tiež kamery, ktoré sú už umiestnené na základni misie v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch, vzdialenom štyri kilometre cez Tiranský prieliv od ostrovov, nahradené pokročilejšími modelmi. Misia má podľa Reuters kamery umiestnené aj na Tiráne.