Tvorca perestrojky (prestavby) a glasnosti (politickej otvorenosti) Michail Gorbačov sa vo svojich 91 rokoch podľa Venediktova, ktorý je Gorbačovov blízky priateľ, dožil doby, kedy je jeho odkaz úplne zničený.
"Gorbačovove reformy, politické, nie tie ekonomické, boli všetky zničené," povedal Venediktov v rozhovore pre ruský Forbes. Informuje o tom web Daily Mail.
Opäť raz rozdelený Západ a Východ
Gorbačov, ktorý bol na čele ZSSR medzi rokmi 1985 a 1991, stál na konci studenej vojny. Teraz, keď vojna na Ukrajine prebieha už päť mesiacov, sa vzťahy medzi Západom a Východom opäť vracajú do bodu mrazu.
Západní lídri nazývajú Rusko hrozbou pre demokratický svet a Severoatlantická aliancia posilňuje ochranu svojho východného krídla.
„Keď Gorbačov odchádzal, v Európe boli štyri tisícky jednotiek Síl rýchlej reakcie NATO. Štyri tisíce,“ zdôraznil novinár. „Teraz NATO oznámilo, že do konca budúceho roka tu bude 300-tisíc ľudí,“ povedal. Dodal, že to znamená obrovský nárast úrovne ohrozenia medzi Východom a Západom.
Sám Gorbačov sa k súčasnej situácii nevyjadril, jeho priateľ sa však rozhodol v rozhovore prehovoriť zaňho. „Môžem vám povedať, že je sklamaný. On samozrejme vie, že to bola jeho životná práca,“ narážal na Gorbačovov odkaz.
Vďaka Gorbačovovým reformám došlo k rozpadu Sovietskeho zväzu, bývalý vodca Sovietskeho zväzu sa zasadil aj o súkromné vlastníctvo, slobodu tlače či cirkvi, zdôraznil Venediktov. Teraz je podľa novinárov všetko zničené. „Takže čo by teraz mohol (Gorbačov) povedať?“ uzavrel.
Kritizuje nielen Putina, ale aj NATO
Gorbačov v minulosti súčasného ruského prezidenta Vladimira Putina obvinil z autoritárskeho vládnutia, kritikou však nešetrí ani v prípade Severoatlantickej aliancie.
Na konci minulého roka sa Gorbačov sťažoval na jej expanzívnosť a Spojené štáty obvinil z arogancie. „Ako je možné v takej pozícii počítať s rovnými vzťahmi so Spojenými štátmi a Západom?“ povedal v rozhovore pre RIA Novosti.
Rusko od začiatku invázie na Ukrajinu odmieta použiť výraz vojna. Namiesto toho hovorí o „špeciálnej vojenskej operácii“, ktorej cieľom má byť odzbrojenie a denacifikácia Ukrajiny.
Ruská strana dlhodobo vyhlasuje, že sa snaží zbaviť susednú krajinu nacistov, ktorí mali v minulých rokoch páchať na civilistoch zločiny.
Ruský prezident Vladimir Putin pri oznámení invázie na Ukrajinu podľa agentúry TASS povedal, že sa po výzve vodcov separatistických republík na Donbase rozhodol vykonať "zvláštnu vojenskú operáciu".
„Jej cieľom je chrániť ľudí, ktorí boli vystavovaní šikanovaniu a genocíde zo strany kyjevského režimu po dobu ôsmich rokov, a za týmto účelom usilovať o demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny a tiež postaviť pred súd tých, ktorí spáchali početné krvavé zločiny proti civilistom, vrátane občanov Ruskej federácia,“ uviedol Putin 24. februára.