Čínska armáda sa za uplynulých päť rokov stala výrazne agresívnejšou a nebezpečnejšou. V nedeľu počas návštevy Indonézie to uviedol predseda zboru náčelníkov štábov amerických ozbrojených síl Mark Milley. Informácia pochádza z pondelkovej správy denníka The Guardian.
Milley povedal, že počet nebezpečných stretov čínskych lietadiel a lodí s americkými a inými jednotkami v ázijsko-tichomorskom regióne sa v uplynulom období výrazne zvýšil. "Čínska armáda sa v tomto konkrétnom regióne stala výrazne agresívnejšou vo vzduchu a na mori," uviedol.
Napadnutie Taiwanu môže byť realitou
Spojené štáty a ich spojenci upozorňujú, že Čína môže do roku 2027 vojensky napadnúť Taiwan, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia.
Washington znepokojuje aj nedávno podpísaný bezpečnostný pakt medzi Čínou a Šalamúnovými ostrovmi, podľa ktorého by Peking na území tohto súostrovia mohol postaviť vojenskú základňu.
"(Čína) sa snaží rozšíriť svoj vplyv v celom regióne. A to má dôsledky, ktoré nemusia byť nevyhnutne priaznivé pre našich spojencov a partnerov v regióne," povedal Milley.
Ako píše The Guardian, Washington sa pre rastúci vplyv Číny snaží zlepšiť svoje vojenské a bezpečnostné vzťahy s krajinami v indicko-tichomorskej oblasti.
Cieľom je udržať mierové Tichomorie
Milley sa v nedeľu stretol s indonézskym generálom Andikom Perkasom a tento týždeň bude v Austráliu na stretnutí vrcholných predstaviteľov obrany krajín indicko-tichomorského regiónu. Témou rokovaní bude rastúca vojenská sila Číny a potreba udržania voľného a mierového Tichomoria.
Mark Milley po stretnutí so svojím indonézskym kolegom povedal, že Indonézia a iné krajiny regiónu chcú, aby sa americká armáda angažovala v indicko-tichomorskej oblasti.
"Chceme s nimi spolupracovať na rozvoji kolektívnej modernizácie našich armád, aby sme zaistili, že dokážu čeliť akejkoľvek výzve, ktorú Čína predstavuje," uviedol Milley. Indonézia je podľa jeho slov dlhodobo kľúčovým partnerom USA v tomto regióne.