V dedine Jahidne na severe Ukrajiny, ktorú ešte pred pár mesiacmi okupovali Rusi, je v plnom prúde technoparty.
Od bežných tanečných podujatí sa však líši tým, že sa koná iba cez deň a jej asi dvesto účastníkov pri nej odpratáva trosky rozbombardovanej budovy, uviedla agentúra AP.
Dobrovoľníci s lopatami pracujú na mieste, kde v Jahidnom stávalo kultúrne centrum, kým ho v marci nezničil ruský raketový útok.
DJ hrá a všetci pracujú
Kým prehadzujú suť na lyžicu traktora, DJ roztáča platne na debnách od munície a hrá techno a house. Niektorí dobrovoľníci z času na čas pozastavia prácu, aby si zatancovali.
"Dobrovoľníctvo je teraz môj životný štýl," povedala pre AP 26-ročná Tetjana Burjanovová, jedna z organizátoriek iniciatívy Repair Together (Opravujme spoločne).
"Mám rada elektronickú hudbu a predtým som chodila na párty. Avšak teraz je vojna a chceme pomôcť. Zapájame do toho hudbu, "vysvetľuje.
Ruská invázia na Ukrajinu prerušila v napadnutej krajine aj rozmanitý nočný život. Kým v Kyjeve aj inde platí nočný zákaz vychádzania a hrozba ruských raketových útokov pretrváva, milovníci klubovej kultúry sa snažia skombinovať zábavu a pocit slobody, ktorý môže človek zažiť na hudobných podujatiach, s obnovou vlasti.
Kultúrne centrum v Jahidnom nie je jediné miesto, na ktoré sa iniciatíva zamerala. Jej dobrovoľníci v rovnakej dedine opravili už 13 poničených domov, napríklad strechy alebo okná, uvádza projekt na svojom instagramovom účte.
Pomáhajú aj cudzinci
Sutiny ľudia z Repair Together odstraňovali tiež v dedine Lukašivka. Do iniciatívy sa zapojili prevažne ľudia ovo vekovej kategórií 20 ať 30 rokov z Kyjeva, niektorí dobrovoľníci sú však aj z Černihivu, Ľvova alebo aj z Portugalska, USA, Nemecka a ďalších krajín.
Ruskí vojaci počas toho, čo Jahidné okupovali, podľa ukrajinských úradov nútili bv podstate všetkých jeho obyvateľov, aby zostávali v pivnici miestnej školy.
Jednou z tých, čo strávila v pivnici niekoľko hrozivých týždňov, je 68-ročná Nina. Agentúre AP povedala, že 11 ľudí pre zlé podmienky v tomto zajatí zomrelo.
Nina je však rada, že do dediny teraz dorazili mladí ľudia a pomáhajú miestnym s jej obnovou. "Už nám opravili okná a dvere. Sami by sme to s našimi mzdami a dôchodkami nezvládli. Som rada, že nám pomohli, "uviedla Nina.