Moskva počíta s tým, že Rusko zostane na Medzinárodnej vesmírnej stanici prinajmenšom do roku 2028, kedy by mala byť vybudovaná jeho vlastná orbitálna stanica. Agentúre Reuters to oznámila predstaviteľka americkej vesmírnej agentúry NASA.
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos pritom v pondelok oznámila, že krajina sa z medzinárodného projektu ISS stiahne už po roku 2024.
Vlastná orbitálna stanica
"Na žiadnej pracovnej úrovni nemáme žiadne náznaky, že by sa niečo zmenilo," uviedla šéfka programu NASA pre lety ľudí do vesmíru Kathy Luedersová. Vzťahy NASA s Roskozmosom podľa nej zostávajú "ako obvykle".
Dnešné uistenie od NASA prišlo po tom, čo nový šéf Roskozmosu Jurij Borisov v utorok po rokovaní s prezidentom Vladimirom Putinom uviedol, že Rusko po viac ako dvadsaťročnom partnerstve po roku 2024 opustí ISS. Dodal, že Rusko chce vybudovať vlastnú orbitálnu stanicu, čo má byť hlavnou prioritou Roskozmosu v oblasti pilotovanej kozmonautiky.
Tento krok potvrdil aj hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorý dodal, že rozhodnutie ohľadom odchodu z ISS po roku 2024 bolo urobené už skôr.
Biely dom a americká vesmírna agentúra NASA v utorok uviedli, že oficiálnu správu o ruskom odstúpení od medzinárodného projektu nedostali.
Vzťahy vo vesmíre
Správa o ruskom zámere odísť z ISS prišla v čase mimoriadneho napätia medzi Moskvou a Západom kvôli ruskej vojenskej agresii na Ukrajine. Napriek rozkolu sa však NASA a Roskosmos začiatkom mesiaca dohodli na pokračovaní spoločných letov na ISS, uviedla AP.
Medzinárodná vesmírna stanica v súčasnosti zostáva jednou z posledných oblastí spolupráce medzi Moskvou a Západom, ktorý na Rusko uvalil sériou sankcií kvôli invázii na Ukrajine.
Napriek vypätej situácii na Zemi sedem obyvateľov ISS opakovane tvrdilo, že spolu na obežnej dráhe vychádzajú dobre, rovnako ako riadiace tímy v americkom Houstone av Moskve, poznamenala už skôr AP. Súčasné osadenstvo stanice tvoria traja Američania, traja Rusi a Talianka.