Pápež František. FOTO: Reuters
StoryEditor

Pápež ukončil "kajúcnu púť" po Kanade tak, ako ju začal, ospravedlnením

30.07.2022, 07:15
Autor:
TASRTASR

Šesťdňová pápežova "kajúcna púť" viedla z provincie Alberta v západnej Kanade do Quebecu a potom ďaleko na sever.

Pápež František ukončil v piatok cestu po Kanade tak, ako ju začal - ospravedlnením pôvodným obyvateľom, ktorí zažili zlé zaobchádzanie v školách   vedených katolíckou cirkvou, kde boli deti celé desaťročia týrané a zneužívané. Pred odchodom mal František stretnutie s domorodými Inuitmi v ďalekej kanadskej Arktíde.

Šesťdňová pápežova "kajúcna púť" viedla z provincie Alberta v západnej Kanade do Quebecu a potom ďaleko na sever. Umožnila mu stretnúť sa s mnohými príslušníkmi kanadských Prvých národov, Metisov a Inuitov, ktorí dlhé roky čakali na jeho prosbu o odpustenie.

Mnohí z nich privítali gesto 85-ročného pápeža, ktorý pre bolesť v kolenách strávil väčšinu cesty na invalidnom vozíku, ale zároveň dali najavo, že toto je len prvý krok na ceste zmierenia.

František ukončil návštevu Kanady v hlavnom meste obrovského, ďalekého severného teritória Nunavut, v Iqaluite, čo znamená "miesto mnohých rýb".

Tamojší obyvatelia ho privítali tradičnými vystúpeniami bubeníkov a spevákov - pódium pripomínalo letný príbytok Inuitov.  

Pápež sa stretol s ľuďmi, ktorí zažili týranie v spomínaných školách. Potom davu asi 2000 osôb, prevažne príslušníkov pôvodného obyvateľstva, povedal, že ich príbehy v ňom "ešte viac oživili rozhorčenie a hanbu, ktorú cíti dlhé mesiace".

"Chcem vám povedať, ako veľmi ma to mrzí, a žiadam vás o odpustenie za zlo páchané nie malým počtom katolíkov, ktorí na týchto školách prispeli k politike kultúrnej asimilácie," uviedol František.  

Keď rozprával, Inuiti v dave sa objímali a držali za ruky. Niektorí si utierali slzy. Neskôr, keď pápeža na vozíku odvádzali preč z pódia, malá skupina ľudí skandovala "Ďakujeme vám!" a "Milujeme vás!".

Kanadská vláda až do 90. rokov 20. storočia nútene poslala do 139 škôl internátneho typu, vedených katolíckou cirkvou, približne 150-tisíc detí Indiánov, Inuitov a Métisov. Žiaci sa zo strany učiteľov a vychovávateľov veľmi často stretávali s fyzickým a sexuálnym násilím, pričom cieľom takýchto zariadení bolo zbaviť ich vlastnej kultúry i materinského jazyka.

Predpokladá sa, že tisíce detí v týchto internátnych školách zomreli na choroby, podvýživu alebo zanedbanie starostlivosti. Komisia pre pravdu a zmierenie to neskôr označila za "kultúrnu genocídu".

Po skončení tejto udalosti lídra 1,3 miliardy katolíkov sveta odviezli na letisko, kde Inuiti ešte predviedli posledný slávnostný obrad.

František potom s 90-minútovým meškaním nastúpil do lietadla smerujúceho do Ríma.

01 - Modified: 2024-07-26 09:37:51 - Feat.: - Title: Austrália, Nový Zéland a Kanada vyzvali na okamžité prímerie v Pásme Gazy 02 - Modified: 2024-07-25 22:07:25 - Feat.: - Title: Kanade príde v boji proti požiaru v Alberte na pomoc 400 hasičov zo zahraničia 03 - Modified: 2024-07-25 21:37:23 - Feat.: - Title: Požiar zachvátil kanadské mesto Jasper, plamene ohrozujú ropovod 04 - Modified: 2024-07-25 08:31:22 - Feat.: - Title: Lesné požiare v Kanade sa šíria, zasiahli turistické mestečko a ohrozujú aj ropovod 05 - Modified: 2024-07-24 15:38:36 - Feat.: - Title: Kanadská centrálna banka znížila hlavnú úrokovú sadzbu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. júl 2024 18:49