Predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová pravdepodobne v utorok večer priletí na Taiwan a nasledujúci deň sa stretne s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen, tvrdí japonská agentúra Kjódó. Podľa portálu Nikkei Asia USA presúvajú časť svojich síl, vrátane lietadlových lodí a veľkých lietadiel, bližšie k ostrovu.
Americká stanica CNN zase s odvolaním sa na zdroj z taiwanskej vlády a "vysoko postavený americký zdroj oboznámený so situáciou" uviedla, že Pelosiová po zastávke v Malajzii navštívi Taiwan. Presný dátum návštevy zatiaľ americké zdroje neuviedli, návšteva bude však pravdepodobne trvať "hodiny, nie dni", uviedla CNN.
Podľa Nikkei Asia v blízkosti ostrova teraz operuje lietadlová loď USS Ronald Reagan, ktorá sa nachádza v Juhočínskom mori, a obojživelné útočné lode USS Tripoli a USS America, ktoré sú primárne nasadené pri Japonsku. Ďalšie vojnové plavidlá sú v prípade potreby pripravené pri Havaji.
Webové stránky zameriavajúce sa na sledovanie letov do oblasti ďalej zaznamenali dve vojenské dopravné lietadlá HC-130J Combat King II. Bola sprevádzaná niekoľkými lietadlami na doplňovanie paliva.
Podľa tlačového vyhlásenia, ktoré v nedeľu vydala kancelária Pelosiovej, zavíta šéfka Snemovne reprezentantov pri svojej ázijskej ceste do štyroch krajín - Singapuru, Malajzie, Južnej Kórey a Japonska. Singapurské ministerstvo zahraničia podľa agentúry AFP oznámilo, že Pelosiová a jej sprievod budú v tomto mestskom štáte v pondelok a v utorok.
Čína v posledných dňoch opakovane varovala Spojené štáty pred následkami, pokiaľ sa šéfka dolnej komory amerického Kongresu rozhodne Taiwan navštíviť. Pelosiová by sa stala najvyššie postaveným americkým činiteľom, ktorý by takúto návštevu podnikol od začiatku storočia.
Čína demokratický Taiwan považuje za svoju neoddeliteľnú súčasť a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Peking dlhodobo upozorňuje ostatné štáty, aby nerokovali s taiwanskými činiteľmi, a nebudili tak zdanie, že uznávajú samostatnosť ostrova.
Washington udržuje oficiálne diplomatické vzťahy iba s Pekingom, zatiaľ čo oficiálne vzťahy s Taipeiom prerušil v roku 1979. S Taiwanom majú však Spojené štáty čulé neoficiálne styky a naďalej mu dodávajú zbrane. Tvrdia, že tak robia preto, aby mu pomohli udržať obranyschopnosť.