Moskva si praje diplomatické riešenie vojny na Ukrajine, uviedol po stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. Vojna je podľa neho chybou ruskej vlády, svojho priateľstva s hlavou ruského štátu sa však zriecť nemieni, informovala agentúra DPA. Do Moskvy zavítal Schröder minulý týždeň. Médiám vtedy povedal, že je na dovolenke.
"Dobrou správou je, že Kremeľ si praje riešenie na základe rokovaní," povedal Schröder v dnes zverejnenom rozhovore s týždenníkom Stern a televíznou stanicou RTL/n-tv.
Komu by prospelo dištancovanie sa?
"Prvým úspechom je dohoda o obilí, ktorá sa možno postupne rozšíri na prímerie," dodal s odkazom na dohodu sprostredkovanú OSN a Tureckom, na základe ktorého Ukrajina znovu začala vyvážať svoje poľnohospodárske produkty cez Čierne more.
"Túto vojnu považujem za chybu ruskej vlády," povedal Schröder, ktorý doma i v zahraničí čelí silnej kritike za svoje blízke vzťahy s ruským vedením a je pokladaný za Putinovho osobného priateľa.
"Vojnu som niekoľkokrát odsúdil, to viete. Ale naozaj by osobné dištancovanie sa od Vladimira Putina niekomu prospelo?" dodal Schröder s tým, že sa v Moskve minulý týždeň s Putinom stretol.
Bývalý kancelár v Nemecku čelí tvrdej kritike tiež za to, že dostatočne neodsúdil pokračujúcu ruskú inváziu na Ukrajinu a že sa spočiatku odmietal vzdať členstva v dozorných radách ruských štátnych energetických podnikov. Schröder okrem iného pôsobil v spoločnostiach Nord Stream a Nord Stream 2, v koncerne Rosnefť a uchádzal sa aj o členstvo v dozornej rade Gazpromu.
Kompromis o Donbase je možný
V rozhovore sa vyslovil za sprevádzkovanie dokončeného rusko-nemeckého plynovodu Nord Stream 2. Bolo by to podľa neho "najjednoduchšie riešenie" pre prípad možného nedostatku plynu v Európe. Od spustenia produktovodu Nemecko upustilo v súvislosti s ruskou agresiou voči Ukrajine.
Bolo by "veľkou chybou vopred hanobiť možné ústupky Ukrajiny ako ruský ‘diktátorský mier‘," povedal Schröder. Skutočne dôležité problémy sa podľa neho dajú diplomaticky vyriešiť, vrátane kompromisu ohľadom východoukrajinského Donbasu aj otázky možnej "ozbrojenej neutrality" pre Ukrajinu ako alternatívy k členstvu v NATO.
Osobitnú zodpovednosť za nájdenie diplomatického riešenia majú podľa niekdajšieho sociálnodemokratického kancelára Nemecko a Francúzsko.
Ruskom anektovaný polostrov Krym je z pohľadu Schrödera pre Kyjev nadobro stratený. Predstava, že by ho Ukrajina mohla niekedy dobyť späť, je podľa neho "absurdná".