Najvyšší predstavitelia afganského islamistického hnutia Taliban dnes rokovali o tom, ako reagovať na útok amerického bezpilotného lietadla v Kábule, pri ktorom bol podľa Spojených štátov zabitý vodca Al-Káidy Ajmán Zavahrí.
Agentúre Reuters to povedali tri zdroje z hnutia, ktoré sa v Afganistane dostalo opäť k moci pred rokom.
Víťazstvo v boji proti terorizmu
Podľa informácií amerických predstaviteľov zabili Spojené štáty v nedeľu Zavahrího raketou vypálenou z bezpilotného lietadla, keď stál na balkóne svojho kábulského domu. Podľa predstaviteľov Washingtonu išlo o najväčšiu akciu proti teroristickej skupine od roku 2011, keď americké špeciálne sily v Pakistane zabili predchádzajúceho vodcu Usámu bin Ládina.
Taliban dodnes Zavahrího smrť nepotvrdil. Predstavitelia islamistickej skupiny, ktorá je dlhoročným spojencom Al-Káidy, nedeľňajší útok bezpilotného lietadla pôvodne potvrdili, ale uviedli, že zasiahnutý dom bol prázdny.
"Na veľmi vysokej úrovni prebiehajú rokovania o tom, či by Taliban mal na útok reagovať, a v prípade, že sa zhodnú, aký je správny spôsob reakcie," povedal agentúre Reuters jeden z lídrov hnutia.
Odpoveď za miliardy
Odpoveď Talibanu by mohla mať významný vplyv, pretože hnutie sa usiluje o medzinárodné uznanie a prístup k miliardám dolárov zo zmrazených finančných afgánskych prostriedkov.
Zabitie šéfa Al-Káidy môže podľa amerického ministerstva zahraničia vyprovokovať minimálne stúpencov tejto teroristickej siete k útokom na americké zariadenia a občanov. Podľa americkej diplomacie môžu mať útoky, ktoré teroristi plánujú, množstvo podôb, vrátane samovražedných atentátov, vrážd, únosov či bombových útokov.
Egypťan Zavahrí, na ktorého hlavu USA vypísali odmenu 25 miliónov dolárov, pomohol koordinovať útoky z 11. septembra 2001. Vražedná akcia Al-Káidy na čele s Usámom bin Ládinom si v USA vtedy vyžiadala smrť takmer 3000 ľudí.
Americký prezident Joe Biden uviedol, že Zavahrí bol rovnako strojcom ďalších útokov alebo v nich zohral kľúčovú úlohu, a to vrátane atentátu na americký torpédoborec Cole v jemenskom Adene v októbri 2000 a útokov na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii v auguste 1998.