Rusko svojou vojenskou činnosťou v okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárni usiluje o vyvolanie strachu Západu z možnej jadrovej katastrofy na Ukrajine. Zrejme tým chce oslabiť odhodlanie západných krajín poskytovať Kyjevu zbrane pre jeho chystanú ofenzívu na juhu krajiny, uviedol vo svojom pravidelnom hodnotení Americký Inštitút pre štúdium vojny.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi v stredu uviedol, že situácia okolo ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne sa vymkla kontrole a je extrémne nestabilná. Ukrajinské úrady tvrdia, že sa Rusi v elektrárni opevňujú a z jej priestorov ostreľujú ukrajinské mestá.
"Ruskí predstavitelia vykresľujú Ukrajinu tak, že nezodpovedne používa zbrane poskytnuté Západom a riskuje jadrovú katastrofu. Snaží sa odradiť západné a ďalšie spojenecké štáty od poskytovania ďalšej vojenskej podpory pre nadchádzajúcu ukrajinskú protiofenzívu na juhu krajiny," uviedol Americký Inštitút pre štúdium vojny.
Podľa inštitútu sa Rusi s týmto cieľom uchyľujú tiež k útokom pod falošnou vlajkou, ako bolo ostreľovanie okolia priľahlého mesta Enerhodaru na začiatku júla.
Záporožská jadrová elektráreň je so šiestimi reaktormi najväčšie podobné zariadenie v Európe aj na Ukrajine. Ruskí vojaci ju obsadili na začiatku marca, jej chod však stále zabezpečujú ukrajinskí zamestnanci.
Podľa Grossiho je na miesto potrebné vyslať technickú inšpekciu Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, neďaleko však vedie frontová línia a boje misiu znemožňujú. Agentúra by na vyslanie kontroly potrebovala nielen podporu Kyjeva a OSN, ale aj dohodu s Ruskom.
Obavy zo situácie tento týždeň prejavili aj Spojené štáty. Podľa šéfa americkej diplomacie Antonyho Blinkena existujú vierohodné správy, že ruská armáda používa elektráreň ako akýsi ochranný štít a ukrajinské sily ostreľuje z miesta neďaleko zariadenia. Ukrajinci z obáv pred jadrovou katastrofou nemôžu streľbu opätovať, uviedol Blinken.