Americká vláda vyhlási stav zdravotnej núdze kvôli šíreniu opičích kiahní. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb bolo k tretiemu augustu touto chorobou v USA nakazených 6 617 osôb. Očkovaných vakcínou spoločnosti Jynneos je vyše 600-tisíc ľudí, uviedol dnes podľa agentúry Reuters vládny zdroj.
V každom štáte
Opatrenia okrem iného umožnia uvoľniť viac prostriedkov z federálnej kasy na boj s vírusom. Najviac zasiahnutými štátmi sú New York (1 666 prípadov) a Kalifornia (826 prípadov). Okrem Wyomingu a Montany eviduje aspoň jeden prípad každý z 50 amerických štátov.
Oznámenie o plánovanom stave zdravotnej núdze vydala americká vláda nedlho po tom, ako administratíva prezidenta Joea Bidena čelila kritike za zlú dostupnosť vakcín proti opičím kiahňam.
Kliniky vo veľkých mestách ako New York alebo San Francisco upozornili, že nemajú dosť vakcín na to, aby uspokojili dopyt a museli prestať očkovať druhou dávkou, ktorá očkovanie ukončuje. Biely dom uviedol, že už zabezpečil 1,1 milióna dávok vakcíny a posilnil kapacitu testovania na 80-tisíc testov týždenne.
Opičiek kiahne vo svete
Opičie kiahne sa šíria dlhším kožným kontaktom, ale môžu sa preniesť aj zdieľaním oblečenia, uteráka či krvi. Väčšina chorých sú momentálne homosexuálni muži, zdravotné úrady ale upozorňujú, že vírus môže postihnúť kohokoľvek.
Svetová zdravotnícka organizácia minulý týždeň označila opičie kiahne, ktoré sa rozšírili do viac ako 70 krajín sveta, za hrozbu pre verejné zdravie.
Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb bolo k prvému augustu v Európskej únii 12 186 potvrdených prípadov opičích kiahní, z toho najviac v Španielsku (4 298), Nemecku (2 677) a Francúzsku (2 054). V Česku bolo prípadov 20. Prvé úmrtie mimo afrického kontinentu ohlásili Španielsko a Brazília minulý týždeň.