Návšteva predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane bola dôležitá už len preto, že pritiahla k ostrovu pozornosť a ukázala svetu, že má demokratickú a na Pekingu nezávislú vládu.
V prípade útoku nastane obrana
"Je veľmi významné, keď taký dôležitý politik, akým je Nancy Pelosiová, má príležitosť navštíviť Taiwan..., pretože medzinárodnej komunite ukáže, že Taiwan je demokracia," povedal Wu. Búrka, ktorú návšteva rozpútala, je podľa neho dielom Pekingu.
Wu tiež upozornil, že Čína sa chová rozpínavo a nemieni sa uspokojiť s Taiwanom. "Pozrite sa na to, čo robia v Hongkongu, v Juhočínskom mori a Východočínskom mori... Taiwan nie je posledným kúskom čínskeho sna o expanzii," povedal.
V prípade napadnutia sa ostrov chce brániť. "Potrebujeme, aby nám ďalšie krajiny pomohli s dodávkou obranných systémov, ale brániť Taiwan je naša zodpovednosť, nežiadame žiadne krajiny, aby obetovali kvôli ochrane Taiwanu životy," doplnil.
Útočisko na Taiwane
Korene čínsko-taiwanského sporu spadajú do 40. rokov minulého storočia. Vtedy bojovali v čínskej občianskej vojne komunisti na čele s vodcom Mao Ce-tungom proti kuomintangskej armáde generála Čankajška. V roku 1949 Mao Ce-tung vyhlásil založenie nového štátu - Čínskej ľudovej republiky, zatiaľ čo zvrhnutá kuomintangská vláda našla útočisko na Taiwane, kde Čankajšek až do svojej smrti v roku 1975 vládol tvrdou rukou.
Ostrov teda od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastnú vládu a už 30 rokov teraz aj demokratické zriadenie, zatiaľ čo v pevninskej Číne pokračuje režim jednej strany.
Peking považuje demokratický Taiwan za vzbúrenskú provinciu a za legitímnu súčasť svojho územia. Podľa oficiálnej politiky "jednej Číny" na ostrove neexistuje samostatná politická entita.