Námestníčka ministra zahraničných vecí USA Wendy Shermanová. FOTO: Reuters 
StoryEditor

Spojené štáty vyzývajú na obranu demokracie v štátoch tichomorskej oblasti

07.08.2022, 20:47
Autor:
TASRTASR

Členka americkej vlády Wendy Shermanová sa zúčastňuje diplomatickej ofenzívy USA, ktoré sa obávajú svojho zmenšujúceho sa vplyvu v regióne.

V súvislosti s vojenskými manévrami Číny pri Taiwane a ruskej invázii na Ukrajinu vyzvali USA štáty tichomorskej oblasti, aby bránili demokraciu.

"Je čas rozhodnúť sa, či chceme vlády, ktoré sú voči svojmu ľudu transparentné a zodpovedné," povedala v nedeľu počas návštevy Šalamúnových ostrovov námestníčka amerického ministra zahraničných vecí Wendy Shermanová.

Informovala o tom agentúra AFP.

Odklonenie od demokracie 

Jej cesta je súčasťou diplomatickej ofenzívy USA, ktoré sa obávajú svojho zmenšujúceho sa vplyvu v regióne, konštatuje AFP. Toto riziko pre Washington sa ukázalo práve na Šalamúnových ostrovoch, keď v apríli vyšlo najavo, že tento ostrovný štát a Čína podpísali ďalekosiahlu bezpečnostnú dohodu.

Vláda premiéra Manasseha Sogavareho tiež podnikla kroky na obmedzenie slobody tlače a uvažuje o odložení volieb.

image

Delegácia USA smeruje na Šalamúnove ostrovy, ktoré sa začali zbližovať s Čínou

Shermanová je od 3. augusta na ceste po Tichomorí. Na Šalamúnových ostrovov sa zastavila pri príležitosti 80. výročia začiatku bitky o Guadalcanal, ktorá prebiehala od 7. augusta 1942 do 9. februára 1943 medzi USA a Japonskom, vtedajším spojencom nacistického Nemecka.

Upozornila, že "niektorí vo svete" zabudli na cenu vojen alebo ignorujú ponaučenia z minulosti, nekonkretizovala však, koho má na mysli. Kritizovala ďalej "vodcov, ktorí si myslia môžu beztrestne využívať nútenie, nátlak a násilie" a oživujú "neúspešné" predstavy o ich použití. Boj medzi takýmito myšlienkami a demokratickými štátmi bude podľa nej "určitý čas" trvať.

Kto sa bude angažovať skôr 

Anthony Veke, minister Šalamúnových ostrovov pre políciu a bezpečnosť,  privítal "opätovné angažovanie" USA v jeho krajine a celom regióne. Zároveň vyzval Washington, aby urýchlil odstraňovanie nevybuchnutej munície z druhej svetovej vojny, ktorá aj v súčasnosti spôsobuje zranenia a úmrtia obyvateľov Šalamúnových ostrovov.

USA a Austrália sa obávajú, že Čína by mohla zriadiť námornú základňu v južnom Pacifiku, čo by jej námorníctvu umožnilo značne rozšíriť svoj vplyv.

Shermanová preto zopakovala vôľu Washingtonu posilniť spoluprácu s "absolútne dôležitými" tichomorskými ostrovnými štátmi, ktorá bude zahŕňať otvorenie veľvyslanectiev USA na Tonge, Kiribati a Šalamúnových ostrovoch. Očakáva sa, že americký prezident Joe Biden pozve v septembri na stretnutie do Bieleho domu hlavy štátov a vlád tichomorských štátov.

01 - Modified: 2022-08-07 08:39:12 - Feat.: 1 - Title: Čína verí v slabosť Západu, tvrdí bezpečnostný expert. Taiwanu by podľa neho mohol pomôcť nečakaný spojenec 02 - Modified: 2022-06-10 23:08:43 - Feat.: 1 - Title: ANALÝZA: Nový svár USA a Číny. Naťahujú sa o ostrovné štáty v Tichomorí
01 - Modified: 2023-01-30 06:39:49 - Feat.: - Title: Rodina muža, ktorý zomrel po brutálnom zásahu polície v USA, vyzvala Kongres na reformu polície 02 - Modified: 2023-01-30 05:38:17 - Feat.: - Title: Zrážka mikrobusu a nákladného automobilu v Spojených štátoch si vyžiadala najmenej šesť obetí 03 - Modified: 2023-01-29 19:55:27 - Feat.: - Title: Blinken pricestoval do Egypta; chce posilniť vzťahy tejto krajiny s USA 04 - Modified: 2023-01-28 18:01:51 - Feat.: - Title: Po najnovšej streľbe v Kalifornii sú traja mŕtvi a štyria zranení, ide už o šiesty incident tento mesiac 05 - Modified: 2023-01-28 14:36:40 - Feat.: - Title: Vzťahy medzi Washingtonom a Moskvou sú na najnižšej úrovni od studenej vojny, Riabkov sa stretne s Tracyovou
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. január 2023 12:15