Obyvateľ Šalamúnových ostrovov dnes v Honiare zranil príslušníka japonskej armády, ktorý sa zúčastnil pamätnej ceremónie usporiadanej k 80. výročiu bitky o Guadalcanal z 2. svetovej vojny.
Útočníka premohli americkí vojaci, ktorí boli na mieste. Medzi prítomnými bola aj veľvyslankyňa USA v Austrálii a dcéra bývalého amerického prezidenta Johna F. Kennedyho Caroline.
Napadol ho domorodec
Domorodý muž zranil japonského vojaka zozadu na krku zrejme nožnicami, uviedlo podľa agentúry Kjódó japonské veľvyslanectvo na Šalamúnových ostrovoch. Američania útočníka premohli a miestna polícia ho vzala do väzby. Motív jeho činu nie je jasný.
Ceremoniálu v Honiare sa zúčastnili vysokí predstavitelia USA, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu. Bol medzi nimi námestník japonského ministra obrany Makoto Oniki a námestníčka šéfa americkej diplomacie Wendy Shermanová.
Podobné akcie sa konali už v nedeľu v USA a v Japonsku ako spomienka na tisícky vojakov padlých v tichomorskej bitke roku 1942. Začala vylodením americkej pechoty 7. augusta a trvala pol roka.
Medzi jej účastníkmi bol aj John F. Kennedy, ktorý vďačí za prežitie dvom mužom zo Šalamúnových ostrovov. S ich potomkami sa v nedeľu stretla jeho dcéra Caroline Kennedyová, informoval denník The Guardian.
Zachránili život budúcemu prezidentovi
Kennedy bol v hliadkovom člne, do ktorého narazil japonský torpédoborec. Posádke člnu sa podarilo dostať sa na ostrov kontrolovaný Japonci a našli ju tam dvaja občania Šalamúnových ostrovov Eroni Kumana a Biuku Gasa, ktorí spolupracovali s tajnou službou spojencov.
Kennedy opísal osud posádky na škrupine kokosového orecha, ktorý obaja muži za značného rizika dopravili k austrálskej hliadke, s ktorou spolupracovali. Vďaka tomu mohla byť posádka zničeného amerického člnu zachránená.
Kennedyová sa v nedeľu zišla s Kumanovým synom Johnom Kolonim a Gasovou dcérou Nelmou Aneovou a odovzdala im repliku šupky kokosového orecha s otcovým odkazom. Originál sa nachádza v Kennedyho múzeu v Bostone.
"Som vďačná, že ste prišli, aby som vám mohla poďakovať. Raz by som sem rada priviedla svoje deti, aby v tomto vzťahu pokračovali," povedala Kennedyová. "Som na otca hrdý a mám radosť, že to môžem prijať za neho," povedal Koloni.
Gasa aj Kumana zmizli z historických dokumentov o tejto udalosti, aj keď ich Kennedy v roku 1961 pozval na svoju inauguráciu. Predstavitelia vtedajšieho britského protektorátu na Šalamúnových ostrovoch im zabránili odísť a namiesto nich sa inaugurácie zúčastnili dvaja bieloruskí predstavitelia. Gasa zomrel v roku 2005, Kumana o deväť rokov neskôr.