Čína na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane reagovala prehnane a využila ju ako zámienku na snahu zmeniť status quo v Taiwanskom prielive, vyhlásil dnes podľa agentúry Reuters poradca Bieleho domu pre Indopacifickú oblasť Kurt Campbel.
Kvôli rastúcemu napätiu okolo Taiwanu navyše Spojené štáty a Japonsko zvýšili počet spoločných cvičení o polovicu, uviedol dnes japonský web Nikkei Asia.
Celkovo desať stíhacích lietadiel japonských síl a amerického letectva usporiadalo v utorok spoločné cvičenie v okolí Okinawy. "Čína reagovala prehnane a jej konanie je naďalej provokatívne, destabilizujúce a bezprecedentné," povedal Campbell a označil kroky Číny za súčasť zosilnenej nátlakovej kampane proti Taiwanu.
Spojené štáty podľa Campbela očakávajú, že tlak Číny bude v najbližších týždňoch a mesiacoch ďalej pokračovať, pretože v okolí Taiwanu zostáva niekoľko čínskych vojnových lodí.
Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vo štvrtok uviedla, že hrozba sily zo strany Číny sa nezmenšuje, aj keď sa najskôr zdalo, že Peking svoje doteraz najväčšie vojenské cvičenie v okolí ostrova po niekoľkých dňoch obmedzí.
Campbell teraz zopakoval, že Spojené štáty budú v najbližších týždňoch vykonávať štandardné letecké prelety a námorné prejazdy cez Taiwanský prieliv a že v najbližších dňoch oznámia ambiciózny plán nových obchodných rokovaní s Taiwanom.
Čínski činitelia pritom v súvislosti s chystanou novembrovou cestou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga po juhovýchodnej Ázii navyše pripravujú možné stretnutie so šéfom Bieleho domu Joeom Bidenom. Informoval o tom dnes s odvolaním sa na nemenované zdroje denník The Wall Street Journal. Išlo by o prvé osobné stretnutie dvoch lídrov od zvolenia Bidena za prezidenta Spojených štátov.
Minulý týždeň však Čína oznámila, že kvôli návšteve Pelosiovej ukončí spoluprácu so Spojenými štátmi v mnohých oblastiach, vrátane klímy, armády, kriminality alebo imigračnej politiky.