Najvyšší súdny orgán v Iraku v nedeľu uviedol, že nemá právomoc rozpustiť parlament, o čo žiada vplyvný šiitský duchovný vodca Muktadá Sadr s cieľom vyhlásiť nové voľby. Informujeme o tom na základe správy agentúry AP.
Rozhodnutie Najvyššej súdnej rady zrejme zvýši napätie medzi stúpencami Sadra a členmi skupín podporovaných Iránom, a to v čase, keď sa v Iraku prehlbuje politická kríza. Krajina nemá vládu ani desať mesiacov po voľbách a táto patová situácia je najdlhšou, odkedy Spojenými štátmi vedená invázia z roku 2003 zmenila politické usporiadanie krajiny.
Súdna rada v stanovisku po nedeľňajšom zasadnutí zdôraznila, že politické skupiny v krajine by sa nemali snažiť zatiahnuť súdnictvo do svojho "súperenia a politickej súťaže".
Stúpenci Sadra tento mesiac vnikli do parlamentu v Bagdade, ktorý odvtedy blokujú okupačným protestom pred budovou. Sadr v stredu vyhlásil, že súdy majú týždeň na rozpustenie zákonodarného zboru. Argumentoval tým, že ústavné lehoty na vymenovanie nového prezidenta a premiéra po voľbách z októbra 2021 uplynuli, preto je nevyhnutné vyhlásiť nové voľby.
Víťazom vlaňajších volieb sa stal Sadrov blok, ktorý však nedokázal vytvoriť vládu ani získať dvojtretinovú väčšinu potrebnú na zvolenie nového prezidenta. To je nevyhnutný krok pred vymenovaním nového premiéra.
Sadrovi poslanci sa v júni prekvapivo vzdali mandátov. Vládu sa následne pokúšali vytvoriť jeho súperi z proiránskej koalície, čo však znemožnilo zastavenie práce parlamentu po násilnom obsadení budovy sympatizantmi Sadra. Proiránska koalícia medzičasom podľa AP podmienečne súhlasila s novými voľbami, zdôraznila však, že parlament sa bude musieť zísť, aby rozhodol o svojom rozpustení.