Thajský ústavný súd pozastavil premiérovi Prajutchovi Čan-Očovi výkon funkcie, kým nebude známy výsledok právneho preskúmania dĺžky jeho funkčného obdobia. Informovala o tom agentúra Reuters.
Prajutch Čan-Oča sa ujal moci v roku 2014 po tom, čo bola pri ním vedenom prevrate zvrhnutá zvolená vláda. Vojenská junta vydala v júli 2014 dočasnú ústavu a dočasný zákonodarný zbor v auguste vymenoval Čan-Oču thajským premiérom. Pri moci zostal Čan-Oča aj po voľbách v roku 2019, ktoré opozícia označila za zmanipulované.
Hlavná opozičná strana teraz vyzýva premiéra na rezignáciu, pretože mu podľa nej končí osemročné funkčné obdobie stanovené ústavou, a obrátila sa kvôli tomu na súd. Ústavný súd dnes oznámil, že sa bude petíciou požadujúcou preskúmanie konca premiérovho funkčného obdobia zaoberať. Kým nebude vynesený verdikt, má byť premiérovi pozastavený výkon úradných povinností.
Podľa prieskumu verejnej mienky si premiérovu demisiu želajú tiež takmer dve tretiny Thajcov. Niektorí premiérovi stúpenci ale argumentujú, že Prajutch Čan-Oča sa oficiálne stal predsedom vlády až v roku 2017, keď vstúpila do platnosti nová ústava, alebo až po voľbách v roku 2019. V takom prípade by mohol zostať na čele vlády do roku 2025 či až 2027.
Dočasným predsedom vlády by sa teraz mal stať niekdajší minister obrany a súčasný vicepremiér Pravit Vongsuvan, uviedla agentúra Reuters.