Rusko odváža z Ukrajiny deti a dáva ich na adopciu ruským rodinám, potvrdila podľa analytikov z amerického Inštitútu pre štúdium vojny ruská inštitúcia. Úrad pre rodinu a deti ruského Krasnodarského kraja totiž podľa ISW zverejnil informáciu o programe, v rámci ktorého Rusko premiestnilo tisíc detí z ukrajinského Mariupolu do ruských miest, kde ich adoptovali miestne rodiny.
Oznámenie potom stiahol. Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko to označil za závažné porušenie medzinárodných dohovorov a vyzval na vrátenie detí ich rodičom alebo opatrovníkom.
Ruský úrad vo zverejnenej informácii podľa ISW uviedol, že 300 detí stále čaká na nové rodiny a že ľudia, ktorí sa rozhodnú na ich adopciu, získajú jednorazovú štátnu podporu. Oznámil tiež, že tisíc detí z Mariupolu predtým skončilo v takých vzdialených miestach, ako je sibírsky Irkutsk.
O informácii zverejnenej krasnodarským úradom informovali tiež viaceré ukrajinské médiá. Na uvedenom odkaze na web ruského úradu sa však už daný materiál o možnosti adopcie detí z Mariupolu nezobrazuje. Namiesto neho sa ukazuje informácia o tom, že materiál na web umiestnili hackeri počas kybernetického útoku a že administrátori ho neskôr stiahli.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v júli vo videoprejave k účastníkom konferencie v Soule obvinil ruských vojakov, že z okupovaných území Ukrajiny do Ruska deportovali dva milióny Ukrajincov, vrátane niekoľko stotisíc detí.
Mnoho Ukrajincov bolo podľa reportáže denníka The New York Times nútených nastúpiť do vlakov či iných dopravných prostriedkov a stráviť desiatky hodín na ceste do Ruska, kde na nich po vystúpení čakali kamery miestnej televízie. Tá akciu prezentovala ako ruské humanitárne snahy.
Deportácia tisícov ukrajinských detí z Mariupolu na Sibír označil za závažné porušenie štvrtého ženevského dohovoru a Dohovoru OSN o právach dieťaťa hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko. "Rusko musí navrátiť všetky unesené deti ich rodičom alebo opatrovateľom," napísal Nikolenko na twitteri.
Taktiež ISW v tejto súvislosti podotkol, že násilné odoberanie detí príslušníkov jednej skupiny a ich následné odovzdávanie druhej skupine ľudí s úmyslom likvidácie prvej skupiny je porušením Dohovoru OSN o zabránení a trestaní zločinu genocídy z roku 1948, ktorý ratifikovalo aj Rusko.