Izraelský premiér Jair Lapid dnes odmietol návrh Európskej únie na obnovenie dohody o iránskom jadrovom programe. Podľa neho by Teheránu priniesol takmer 101 miliárd eur ročne na "šírenie teroru po svete". Lapid dodal, že Izrael principiálne neodmieta akúkoľvek dohodu s Iránom. Súčasný návrh však nedokáže podľa neho zabrániť tomu, aby sa z Iránu stal jadrový štát, uviedla agentúra AP.
"Sme proti dohode, pretože je zlá," povedal Lapid. Zdôraznil, že by Izrael nebol nijako viazaný prípadnou dohodou s mocnosťou a s Teheránom. "Budeme konať tak, aby sa z Iránu nestal jadrový štát. Nie sme pripravení na to žiť s jadrovou hrozbou zo strany extrémistického islamistického a násilnického režimu," povedal izraelský premiér.
Západ ustúpil až moc
Pri rokovaní s Teheránom podľa Lapida západné krajiny príliš ustúpili. "Nie je to prvýkrát, čo sa to stalo. Západné krajiny vyhlásili nejakú červenú líniu, Iránci to ignorovali a červená línia sa posunula," povedal Lapid. Podľa neho dohoda nezaručuje dosiahnutie cieľa, ktorý si vytýčila americká administratíva prezidenta Joea Bidena, a to zamedziť tomu, aby sa z Iránu stal jadrový štát.
Obnovenie dohody podľa únijného návrhu, ktorého znenie nie je verejné, by podľa premiéra prinieslo Teheránu príjmy vo výške sto miliárd dolárov ročne. Izraelský politik, ktorý kandiduje v novembrových parlamentných voľbách, sa domnieva, že by Teherán použil tieto dodatočné príjmy na financovanie svojej revolučnej gardy, armády či spriatelených ozbrojených skupín, ako sú šiitské hnutie Hizballáh či palestínsky Hamas.
V konečnom dôsledku by tieto peniaze poslúžili na "podkopávanie stability na Blízkom východe a šírenie teroru po svete", tvrdí Lapid.
Presviedčajú USA o zmene návrhu
Návrh pripravený únijnou diplomaciou vychádza z výsledkov nepriamych rokovaní vo Viedni medzi Iránom, USA a ďalšími krajinami, ktoré uzavreli dohodu o iránskom jadrovom programe už v roku 2015. Podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella bola reakcia na návrh z Teheránu ústretová, na oficiálnu odpoveď USA sa čaká.
"S americkou administratívou vedieme otvorený dialóg nad všetkými bodmi, s ktorýmimi nesúhlasíme," uviedol Lapid. Izrael kvôli tomu do Washingtonu tiež vyslal niektorých svojich vysokých predstaviteľov, napríklad ministra obrany Bennyho Ganca. Borrell na začiatku týždňa uviedol, že dúfa v skorú odpoveď z Washingtonu, ktorá by mohla prísť už tento týždeň.
Medzinárodná dohoda známa pod skratkou JCPOA vznikla s cieľom zvýšiť medzinárodnú kontrolu nad iránskym jadrovým programom výmenou za zrušenie sankcií proti Iránu. V roku 2018, za administratívy Donalda Trumpa, od nej USA odstúpili, pretože ju považovali za málo dôslednú, a začali obnovovať proti Teheránu sankcie. Následne prestal plniť záväzky obsiahnuté v dohode aj Irán. Nová administratíva prezidenta Bidena však prejavila vôľu zmluvu obnoviť.