Vyšetrovatelia dnes vydali prvú ucelenú a podrobnú správu o masakre v sýrskom meste Daraja pred desiatimi rokmi. Podľa denníka The Guardian dúfajú, že informácie využijú agentúry OSN na usvedčenie a potrestanie vinníkov. Sýrske jednotky v tomto meste blízko Damasku v auguste roku 2012 zabili na 700 ľudí a ich operácia je označovaná za jeden z najväčších masakrov sýrskej občianskej vojny.
Na detailnej správe obsahujúcej početné svedectvá sa podieľali vyšetrovatelia zo Sýrie, ľudia sýrskeho pôvodu a organizácia nazývaná Sýrsko-britské združenie.
Vraždy od domu k domu
Vojaci v dňoch 24. až 26. augusta 2012 chodili dom od domu a vraždili alebo zatýkali mužov, ženy i deti. Vláda prezidenta Bašára Asada akciu označila za protiteroristickú operáciu. Vo svete sa o nej veľa nevie, správy o nej sa objavili v dokumente OSN o Sýrii z roku 2013. Konštatuje sa v ňom, že vojaci spáchali vojnové zločiny a že treba ďalej vyšetrovať.
"Armáda tam zasahovala už predtým, strieľala na demonštrantov. Toto však bola prvá udalosť, ktorá viedla k ďalším cieleným kampaniam proti mestu, ďalším masakrom, obliehaniu a bombardovaniu," povedala právnička Jasmína Nahlávíová, ktorá je odborníčkou na medzinárodné právo.
Podľa svedkov už niekoľko dní pred masakrom vojaci v meste strieľali na ľudí a zabíjali alebo zranili civilistov. Zintenzívnilo sa tiež bombardovanie. Scény v nemocniciach, kam privážali ranených, pripomínali podľa jedného svedectva "súdny deň".
"Všetci hľadali svojich blízkych, aby ich ošetrili. Ľudí pobehovali a snažili sa schovať. Veľa ich dorazilo do nemocnice a dožadovali sa, aby lekári ošetrili ich blízkeho, alebo hľadali príbuzných," uviedol svedok.
Tajili pravdu
Podľa správy boli vyšetrovatelia schopní identifikovať podľa insígnií na uniformách a podľa zbraní niektorých vojakov a členov iránskych milícií alebo libanonského hnutia Hizballáh, teda spojencov Damasku, ktorí sa na masakre podieľali.
Správa tiež obsahuje informáciu o dezinformačnej kampani, ktorú po zabíjaní šírili sýrske štátne médiá. Televízni reportéri napríklad nútili ťažko ranených, aby potvrdili oficiálnu verziu, podľa ktorej boli za zabíjanie zodpovední povstalci. "Snaha zamlčať fakty bola horšia ako samotný masaker," povedal jeden z vyšetrovateľov Ahmada Saíd z Daraja.
The Guardian uvádza, že v Nemecku bol síce pri nedávnom procese usvedčený bývalý sýrsky vojak zo zločinov proti ľudskosti, avšak pokusy dostať Sýriu prostredníctvom Bezpečnostnej rady OSN pred medzinárodný súd zablokovali Rusko a Čína.