StoryEditor

Ruská špiónka sa infiltrovala medzi dôstojníkov NATO. Udržiavala čulé styky, aspoň s jedným mala aj pomer

26.08.2022, 16:21
Autor:
ČTKČTK

Denník La Reppublica hovorí, že ide o najviac ohromujúcu akciu ruskej vojenskej tajnej služby GRU na talianskom území.

Medzi dôstojníkmi veliteľstva NATO a amerického námorníctva v talianskom Neapole sa niekoľko rokov pohybovala špiónka ruskej vojenskej tajnej služby GRU. Píšu to dnes medzinárodné médiá, napríklad denník La Repubblica či investigatívny portál Bellingcat.

"Návrhárka šperkov"

Žena, ktorá o sebe tvrdila, že je návrhárkou šperkov, sa stala tajomníčkou Lion Clubu, kde sa združovali dôstojníci NATO, a zúčastnila sa ich spoločenských akcií. Podľa denníka La Reppublica ide o najviac ohromujúcu akciu GRU na talianskom území.

Žena s ruským pasom na meno Maria Adela Kuhfeldtová Riverová cestovala po Európe najneskôr od roku 2011 a okolo roku 2012 sa usadila v Taliansku. V Neapole si založila firmu na výrobu šperkov a zúčastňovala sa tamojšieho spoločenského života.

V roku 2015 sa stala tajomníčkou združenia Lion Club Napoli Monte Nuovo, čo bola jej vstupenka medzi spojeneckých vojakov. Združenie totiž založili a boli jeho členmi dôstojníci zo spoločného veliteľstva NATO a z veliteľstva šiestej flotily amerického námorníctva v Neapole.

image

Miesto lemovali podozrivé vozidlá aj drony. Rusi zjavne špehovali ukrajinských vojakov pri výcviku v Nemecku

Vďaka členstvu v klube sa žena mohla zúčastniť mnohých spoločenských akcií aliančných vojakov, napríklad plesov či benefičných večerov. Nie je však jasné, či niekedy vstúpila do samotného areálu veliteľstva.

Podľa jedného nemeckého podplukovníka, ktorého cituje portál Bellingcat, bola žena veľmi aktívna a udržiavala s dôstojníkmi čulé styky. Aspoň s jedným z nich mala aj milostný pomer.

Dôstojníci pred ňou neboli varovaní

"Naša investigatívna práca nedokázala objaviť, k akým informáciám sa špiónka dostala alebo či dokázala nakaziť vírusmi telefóny a počítače svojich priateľov. Vstúpila však do kontaktu s kľúčovými osobnosťami NATO a amerického námorníctva," uviedol denník La Repubblica.

Podľa portálu Bellingcat nie je jasné, či západné tajné služby vedeli o údajnej ruskej špiónke. Dôstojníci však pred kontaktmi s ňou nedostali od bezpečnostných služieb žiadne varovanie.

Žena z Talianska odišla v roku 2018 a odvtedy zrejme v zahraničí nepôsobila.

Podľa portálu Bellingcat viacej okolností nasvedčuje tomu, že Kuhfeldtová Riverová nebola tým, za koho sa vydávala. Napríklad fara, kde tvrdila, že bola pokrstená, vznikla oveľa neskôr, než sa obrad údajne uskutočnil.

Nie príliš vierohodne tiež znie jej príbeh, že ju peruánska matka zanechala v Sovietskom zväze, kam prišla na olympijské hry v Moskve v roku 1980, a už sa pre svoje dieťa nevrátila.

image

Proruskí motorkári spájaní s Nočnými vlkmi začali trip v Rusku a smerujú na Slovensko. Polícia o tom nevie

Bellingcat navyše porovnaním fotiek v ruských databázach dospel k záveru, že Kuhfeldtová Riverová je v skutočnosti Olga Kolobovová, dcéra bývalého riaditeľa vojenskej univerzity v Jekaterinburgu.

Podľa portálu Kolobovová nemá v Rusku do októbra 2018, keď z Talianska odišla údajná Kuhfeldtová Riverová, žiadnu digitálnu stopu.

Potom si zaobstarala luxusné auto a dva byty v Moskve, čo sa zdá nad pomermi zamestnankyne dôchodkového fondu, ktorou Kolobovová údajne je. Kuhfeldtová Riverová navyše používala pas zo série, ktorú už predtým GRU využilo.

Portál The Insider a nemecký týždenník Der Spiegel sa snažili Kolobovovú kontaktovať cez platformu Telegram a e-mail. Žiadnu reakciu od ženy však nedostali.

01 - Modified: 2023-06-12 09:14:48 - Feat.: 1 - Title: Rusko – Ukrajina online: Protiofenzíva naberá na obrátkach, Kyjev hlási postup ukrajinských síl 02 - Modified: 2022-08-26 09:20:58 - Feat.: 1 - Title: Na tomto mieste zhorel blitzkrieg. Rusi strieľali po všetkom, spomínajú na letisku Hostomeľ 03 - Modified: 2022-08-25 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Expert o Rusku: V konvenčnej oblasti bolo obrom na hlinených nohách, no v jadrových silách je svetová špička
01 - Modified: 2023-09-23 16:00:51 - Feat.: - Title: Zelenskyj sa stretol so sudánskym lídrom, rokovali o ozbrojených skupinách spájaných s Ruskom 02 - Modified: 2023-09-23 15:33:39 - Feat.: - Title: V Nórsku zatkli bývalého veliteľa wagnerovcov za pokus vrátiť sa do Ruska. Nedorozumie, tvrdí jeho právnik 03 - Modified: 2023-09-23 14:55:45 - Feat.: - Title: V Nemecku dostalo azyl 90 ruských zbehov, podľa ľavice sú úrady príliš reštriktívne 04 - Modified: 2023-09-23 12:04:17 - Feat.: - Title: Prelomili sme Surovikinovu líniu, to už nie je naša najväčšia starosť, povedal generál 05 - Modified: 2023-09-23 10:42:24 - Feat.: - Title: Úder na srdce Čiernomorskej flotily prišiel v pravú chvíľu. V budove veliteľstva rokovali generáli
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
23. september 2023 19:01