Taiwan dnes varoval, že využije svoje právo na protiútok, ak by na jeho územie vstúpili čínske ozbrojené sily. Výstraha prichádza v čase, keď okolo Taiwanu, ktorý komunistická Čína považuje za svoju neoddeliteľnú súčasť, silnie napätie, napísala agentúra Reuters.
"Budeme aj naďalej brániť našu národnú bezpečnosť... budeme robiť všetko, čo bude treba, aby sme ochránili naše domovy a rodiny a našu suverenitu," cituje agentúra DPA hovorcu taiwanského ministerstva obrany Sun Li-Fanga.
Peking Taiwanu hrozí vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Peking dlhodobo upozorňuje ostatné štáty, aby nerokovali s taiwanskými činiteľmi, a nebudili tak zdanie, že uznávajú samostatnosť ostrova.
Začiatkom augusta ostrovnú krajinu navštívila predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, načo Čína v oblasti usporiadala rozsiahle vojenské cvičenie.
Predstavitelia taiwanskej obrany dnes informovali, že "zvýšená intenzita" čínskych vojenských hliadok v blízkosti Taiwanu pokračuje a čínske snahy zmeniť Taiwanský prieliv oddeľujúci Čínu od demokratického ostrova na "čínske okrajové more" sa stávajú najväčším zdrojom nestability v oblasti.
Taiwan tento mesiac navrhol dvojciferné zvýšenie výdavkov na obranu, ktoré zahŕňa aj prostriedky na nové stíhačky. Taiwanské ozbrojené sily sú dobre vybavené, ale v porovnaní s čínskymi silami sú ich počty veľmi nízke.
V utorok na Taiwan dorazil guvernér amerického štátu Arizona Doug Ducey. Podľa agentúry AP ide o poslednú z návštev amerických politikov, ktoré roztrpčili Čínu.
Republikán Ducey sa síce stretne napríklad aj s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, no jeho trojdňová návšteva má predovšetkým prilákať dodávateľov do fabriky na polovodiče, ktorú v Arizone buduje taiwanská spoločnosť TSMC, najväčší svetový výrobca čipov. Fabrika, ktorá vzniká nákladom 12 miliárd dolárov, má začať výrobu v roku 2024.