Podniky v energeticky náročnom keramickom priemysle v Európe sa snažia nájsť spôsob, ako prežiť súčasný závratný rast nákladov na energie. Niektoré modernizujú pece, iné menia pracovný čas, ďalšie už ale museli obmedziť výrobu. Uviedla to agentúra Reuters.
Malej firme zo stredného Talianska Ceramiche Noi, ktorá vyrába vzorované taniere, misy a ďalšie kameninové výrobky, stúpli účty za energie za posledný rok o tisíc percent. Firma sa rozhodla znížiť náklady tak, že posunula začiatok pracovného času o tri hodiny, na šesť ráno.
Firmy sa snažia šetriť
To jej umožňuje využívať lacnejšiu tarifu mimo špičky a zamestnanci začínajú v čase, keď je chladnejšie. Firma preto nemusí zapínať ventilátory, ktoré sú inak pustené celý deň, povedal obchodný riaditeľ Lorenzo Giornelli.
Táto zmena ukazuje, ako energeticky náročné podniky v celej Európe prispôsobia svoje prevádzky, aby sa vyhli riziku, že ich ochromia rastúce účty za energie. K ich prudkému rastu prispela najmä reakcia európskych krajín na februárovú inváziu ruských vojsk na Ukrajinu.
"Účty vzrástli o tisíc percent," hovorí Giornelli a ukazuje mesačné faktúry za plyn. Na tento rok bola suma 127-tisíc eur, vlani to bolo 18-tisíc eur, a to tento rok bola spotreba nižšia.
Podobne je na tom napríklad aj holandská firma, ktorá stojí za slávnou keramikou Delft Blue zobrazujúcou veterné mlyny a typickú holandskú krajinu. Tento rok chce nahradiť jednu zo svojich troch hlavných plynových pecí elektrickou.
Spoločnosť Koninklijke Porceleyne Fles, alebo tiež Royal Delft, ako je známa v zahraničí, bude v zime tiež vypínať kúrenie vo svojej delftskej továrni, kde sa stále veľa výrobkov maľuje ručne. Taktiež dôkladnejšie využíva miesto v peciach, aby vypálila čo najviac kusov naraz.
Potrebné sú investície
Generálny riaditeľ Henk Schouten uviedol, že spoločnosť by rada nahradila všetky tri pece, ale každá z nich potrebuje počiatočnú investíciu 100-tisíc eur. Bude ich preto vyraďovať postupne. Pre firmu, ktorá funguje od roku 1653, táto situácia podľa neho zatiaľ nie je taká, že by jej hrozil koniec, vysoké náklady jej ale ohrozujú zisk.
Pre niektoré firmy v dodávateľskom reťazci sa však situácia stáva neudržateľnou. Spoločnosť Azuliber, jeden z hlavných španielskych výrobcov atomizovaného ílu dôležitého pre výrobu keramických dlaždíc, bola nútená tento týždeň zastaviť časť výroby a poslať 117 zamestnancov domov. Ceny plynu už sú pre ňu neúnosné.
Firma je súčasťou skupiny Pamesa Group, ktorá vyrába obklady. Náklady sa jej za posledný rok zvýšili o viac ako tisíc percent, odvetvie pritom dostalo len malú pomoc.