Cudzinci, ktorí sa na okupovanom Západnom brehu v Izraeli chystajú žiť vo vzťahu s Palestínčanom, budú musieť o svojom spolužití informovať izraelské úrady. Ak tak v danej lehote neurobia, musia Izrael opustiť.
Stanovujú to nové pravidlá, ktoré v Izraeli začnú platiť v pondelok a ktoré podľa portálu The Times of Israel sťažia aj cesty študentom, napríklad v rámci unijného programu Erasmus, či humanitárnym pracovníkom.
Nové pravidlá, ktorých platnosť bola dvakrát odložená pre súdne sťažnosti, platia pre palestínsky Západný breh Jordánu. Netýkajú sa ale cudzincov, ktorí idú do tamojších izraelských osád, ktoré medzinárodné spoločenstvo pritom väčšinou považuje za nelegálne.
Pravidlá vytvorilo oddelenie izraelského ministerstva obrany COGAT, ktorému budú musieť tiež cudzinci hlásiť písomne do 30 dní, ak "sa zamilujú" po príchode na Západný breh. Oznámiť musia, že sa chystajú zasnúbiť, zosobášiť či začať spoločné spolunažívanie. Ak to neohlásia do 90 dní, skončí sa im povolenie na pobyt v Izraeli a budú musieť krajinu okamžite opustiť.
Držitelia zahraničných pasov, vrátane Palestínčanov žijúcich v zahraničí, ktorí chcú navštíviť Západný breh s výnimkou osád, už nebudú môcť získať vízum po príchode na Ben Gurionovo letisko. Budú oň musieť žiadať najmenej 45 dní vopred.
Pravidlá kritizovala okrem iného izraelská skupina HaMoked, ktorá ich napadla aj na najvyššom súde. Podľa nej tak tisíce palestínskych rodín prídu o právo žiť spoločne normálny život. Šéfka skupiny HaMoked Jessica Montellová obvinila izraelské úrady, že chcú týmito pravidlami "znížiť počet palestínskej populácie v Izraeli".
Úrad COGAT agentúre AFP oznámil, že ide o dvojročný pilotný projekt, ktorý má urobiť vstupný proces efektívnejší.
Nové izraelské pravidlá počítajú s tým, že na Západný breh Jordánu bude môcť ročne maximálne 100 profesorov a 150 študentov. V roku 2020 získalo vďaka európskemu programu Erasmus povolenie študovať alebo učiť na Západnom brehu Jordánu 366 ľudí. V tom istom roku vďaka rovnakému programu študovalo v Európe 1800 Izraelčanov.
Podľa kanadského doktora Benjamina Thomsona, ktorý pomáha zlepšiť zdravotnícke služby na palestínskych územiach, nové izraelské pravidlá narušia aj prácu zdravotníkov, a zhoršia tak život Palestínčanov.