Ukrajinská armáda pokračuje v protiofenzíve na severovýchode svojej krajiny, zatiaľ čo ruské sily vytvorili obrannú líniu medzi riekou Oskil a mestom Svatove. Potvrdilo to dnes britské ministerstvo obrany v pravidelnej správe, ktorá sa opiera o zistenia spravodajských služieb.
Zásobovacia trasa
"Rusko pravdepodobne považuje udržanie kontroly nad touto zónou za dôležité, pretože ňou prechádza jedna z mála hlavných trás pre dopĺňanie zásob, ktoré Rusko stále kontroluje zo svojej Belgorodskej oblasti," uviedlo britské ministerstvo na Twitteri.
"Rusko sa pravdepodobne pokúsi v tejto oblasti tvrdošijne brániť, ale nie je jasné, či sily na ruskej frontovej línii majú dostatočné rezervy alebo zodpovedajúcu morálku, aby odolali ďalšiemu sústredenému ukrajinskému útoku," dodalo ministerstvo,
Ostreľovanie ukrajinských regiónov pokračovalo aj v noci na dnes. Gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko dnes povedal, že za posledných 24 hodín boli zabití dvaja civilisti a ďalších 11 bolo zranených v Bachmute a Svjatohírsku. Podľa starostu Kramatorsku v Doneckej oblasti Oleksandra Hončarenka boli pri ruskom útoku na rezidenčnú štvrť mesta zranení najmenej traja ľudia.
Ukrajinský generálny štáb uviedol, že Rusko vykonáva ofenzívu v Doneckej oblasti, ale bez výsledku. Ukrajinské ozbrojené sily podľa štábu v piatok odrazili ruskú ofenzívu v smere na Bachmut, Avdijivku, Zajceve, Mykolajivku a Novomychajlivku.
Americký Inštitút pre štúdium vojny ISW varuje, že ruské sily by mohli od dnes do utorka na dočasne okupovaných územiach vykonávať útoky pod falošnou vlajkou.
Masaker v Buči štandardom
Inštitút pre štúdium vojny sa tiež vracia k objaveniu hrobov s vyše 440 telami v oslobodenom meste Izium v Charkovskej oblasti. Podľa inštitútu to potvrdzuje jeho skoršie predpoklady, že zverstvá v meste Buča neďaleko Kyjeva sú typické pre zločiny, ktoré sa dejú za ruskej vojny v dočasne okupovaných oblastiach.
K hrôzostrašnému nálezu sa v piatok niekoľkokrát vyjadril aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V pravidelnom večernom prejave v tej súvislosti vyzval na potrestanie Moskvy za vojnové zločiny. Svet podľa neho nesmie prihliadať, ako "teroristický štát" Rusko zabíja a mučí. Rusko podľa neho musí byť trestané ešte tvrdšími sankciami.
"Už existujú jasné dôkazy pre mučenie, ponižujúce zaobchádzanie s ľuďmi. Okrem toho existujú dôkazy, že ruskí vojaci, ktorých pozície neboli ďaleko od tohto miesta, len tak pre zábavu strieľali na pochovaných," povedal prezident. Ocenil pritom, že OSN chce poslať expertov, ktorí majú zdokumentovať zločiny "ruských teroristov".
Apelujú na zákaz víz pre Rusov
Zároveň Zelenskyj opätovne zopakoval výzvu na zákaz cestovania Rusov do EÚ a odchodu západných firiem z Ruska. "Keď sa nejaký štát vydá cestou teroru, je povinnosťou firmy so sebaúctou sa od takéhoto štátu dištancovať," zdôraznil Zelenskyj.
Šéf vyhnanej okupačnej správy Charkovskej oblasti Vitalij Gančev podľa svojho hovorcu naopak obvinil Ukrajincov, že zverstvá v Iziume zinscenovali, a privítal, že pozorovatelia OSN sa vydajú do mesta, "aby sa pokúsili zistiť trochu viac o tom, čo sa mohlo stať". Pre svoje tvrdenie neposkytol žiadne dôkazy.
Generálny štáb ukrajinskej armády v dnešnej aktualizovanej bilancii ruských strát uviedol, že Rusko od začiatku invázie 24. februára prišlo o 54 250 vojakov, 2 202 tankov, 4 701 obrnených bojových vozidiel, 3 571 ďalších vozidiel a cisterien, 1 306 delostreleckých systémov, 312 salvových raketometov, 168 systémov protivzdušnej obrany, 251 lietadiel, 216 lietadiel vrtuľníkov, 911 dronov a 15 lodí a člnov. Informácie nemožno nezávisle overiť.
Ukrajinské ministerstvo pre reintegráciu dočasne okupovaných území dnes informovalo, že od začiatku augusta bolo z vojnou zasiahnutých regiónov evakuovaných viac ako 80-tisíc Ukrajincov. Zo Záporožskej oblasti ich do bezpečia odišlo 30-tisíc.
Viac ako 24-tisíc ľudí bolo evakuovaných z Chersonskej oblasti, 17-tisíc z Doneckej a viac ako päťtisíc z Charkovskej oblasti.