Severoatlantická aliancia je pripravená zvýšiť počet svojich vojakov v Kosove v prípade, ak sa opäť zvýši napätie medzi tamojšími Srbmi v súvislosti s blížiacou sa zmenou legislatívy, ktorá sa týka poznávacích značiek na vozidlách.
Uviedol to v utorok prvý zastupujúci veliteľ mierovej misie NATO v Kosove, brigádny generál Luca Piperni. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
"Sme ostražití a pripravení konať. Ak dôjde k zvýšeniu napätia, môžeme tiež siahnuť po rezervných silách, ktoré môžeme povolať v krátkom čase," uviedol Piperni pre novinárov v Prištine.
Srbsko neuznáva nezávislosť, ktorú Kosovo vyhlásilo v roku 2008, a Srbi žujúci na severe tejto bývalej srbskej provincie považujú za svoje hlavné mesto Belehrad, nie Prištinu. V Kosove je tak stále rozmiestnených približne 3 700 mierotvorcov NATO, ktorí sa snažia zabrániť vypuknutiu nepokojov medzi etnickými Albáncami a Srbmi.
Snahy o zavedenie kosovských poznávacích značiek už v minulosti viedli k nepokojom medzi Srbmi žijúcimi na severe Kosova a miestnou políciou. Kosovskí Srbi dokonca v tom čase zabarikádovali miestne cestné komunikácie.
Barikády boli odstránené až potom, čo na situáciu začali dohliadať príslušníci mierových jednotiek NATO a Kosovo súhlasilo, že odloží zavedenie nových poznávacích značiek do 31. októbra.
Podľa Piperniho je situácia zatiaľ pokojná, no krehká, pričom NATO nemôže vylúčiť, že príde k zvýšeniu napätia alebo k ďalším nepokojom na severe, keďže sa blíži termín zmeny poznávacích značiek.
"Ak dôjde k zhoršeniu situácie, sme pripravení zasiahnuť. Sme pripravení stáť medzi demonštrantmi a organizáciami pre bezpečnosť... Máme dosť vojakov na to, aby sme ukončili akékoľvek rastúce napätie," uviedol Piperni. Podľa agentúry Reuters sa tak odvolával na vojakov NATO, ktorí v súčasnosti nie sú v Kosove, no môžu byť povolaní ako posily.
Kosovo aj Srbsko chcú vstúpiť do Európskej únie. V rámci prístupového procesu do EÚ súhlasili, že vyriešia vzájomné problémy a vybudujú si dobré susedské vzťahy, píše Reuters.