Čínsky prezident Si Ťin-pching máva na bilborde so sloganom v okrese Jarkent, v regióne Sin-ťiang na severozápade Číny. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Čína odsúdila bývalého vládneho námestníka podmienečne na trest smrti

23.09.2022, 08:15
Autor:
ČTKČTK

Vplyv Suna v komunistickej strane bol podľa Reuters natoľko rozsiahly, že ho úrady označili za "jedovatý" a samotného Suna za "rakovinu", ktorú treba odstrániť.

Čínsky súd dnes odsúdil bývalého námestníka ministra vnútornej bezpečnosti Sun Li-ťüna na podmienečný trest smrti za branie úplatkov, burzovú manipuláciu a nelegálne držanie zbraní. Informovala o tom agentúra Reuters. Niekdajší vplyvný predstaviteľ komunistickej strany tiež čelil obvineniu, že nerešpektoval autoritu prezidenta Si Ťin-pchinga.

Sun Li-ťüna vlani vylúčila zo svojich radov komunistická strana. Ústredná stranícka komisia pre kontrolu disciplíny vtedy uviedla, že Sun prejavoval "extrémne velikášske politické ambície a veľmi zlú morálnu zásadovosť, šíril nepodloženú kritiku straníckej politiky a politickej zvesti".

Podľa komisie sa tiež oddával "poverčivým aktivitám", prejavoval "nesmiernu hamižnosť", prijímal značné sumy peňazí i nehnuteľnosti a viedol "dekadentný životný štýl".

Sun podľa obžaloby vytvoril vlastnú politickú frakciu tým, že pomáhal k vysokým postom spriazneným predstaviteľom bezpečnostného aparátu. V januári sa v televíznom prejave doznal, že sa zúčastnil spolčenia v rámci polície s cieľom dosiahnuť osobné obohatenie.

Vplyv Suna v komunistickej strane bol podľa Reuters natoľko rozsiahly, že ho úrady označili za "jedovatý" a samotného Suna za "rakovinu", ktorú treba odstrániť.

Bývalý námestník ministerstva bezpečnosti je ďalším z vysokopostavených čínskych činiteľov, ktorý sa stal obeťou rozsiahleho boja proti korupcii, v ktorom sa už viac ako desiatku rokov angažuje čínsky prezident a stranícky vodca Si Ťin-pching. Niektorí považujú tieto kroky za politicky motivované.

Čínske trestné právo umožňuje udelenie podmienečného trestu smrti, poprava je v takom prípade odložená o dva roky. Ak sa odsúdený počas tejto doby nedopustí žiadneho ďalšieho trestného činu, je mu trest smrti automaticky znížený na doživotie alebo 25 rokov odňatia slobody.

01 - Modified: 2022-09-26 12:30:57 - Feat.: - Title: Vojna na Ukrajine bola poslednou kvapkou. Ako sa končí globálna hegemónia Ruska? 02 - Modified: 2022-09-26 06:58:21 - Feat.: - Title: Správy o puči v Pekingu: Čína za posledný rok zažila jeden malér za druhým, tvrdí expertka 03 - Modified: 2022-09-25 05:06:40 - Feat.: - Title: Lavrov: Spojené štáty sa v súvislosti s Taiwanom zahrávajú s ohňom 04 - Modified: 2022-09-24 21:01:13 - Feat.: - Title: Pokus zamedziť spojeniu Číny s Taiwanom prevalcujú kolesá dejín, vyhlásil Peking 05 - Modified: 2022-09-21 10:07:27 - Feat.: - Title: Získať plnú moc nad Taiwanom je nevyhnutné. Pokúsime sa o to však mierovou cestou, tvrdí Čína
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
27. september 2022 10:05