Čínsky súd dnes odsúdil bývalého námestníka ministra vnútornej bezpečnosti Sun Li-ťüna na podmienečný trest smrti za branie úplatkov, burzovú manipuláciu a nelegálne držanie zbraní. Informovala o tom agentúra Reuters. Niekdajší vplyvný predstaviteľ komunistickej strany tiež čelil obvineniu, že nerešpektoval autoritu prezidenta Si Ťin-pchinga.
Sun Li-ťüna vlani vylúčila zo svojich radov komunistická strana. Ústredná stranícka komisia pre kontrolu disciplíny vtedy uviedla, že Sun prejavoval "extrémne velikášske politické ambície a veľmi zlú morálnu zásadovosť, šíril nepodloženú kritiku straníckej politiky a politickej zvesti".
Podľa komisie sa tiež oddával "poverčivým aktivitám", prejavoval "nesmiernu hamižnosť", prijímal značné sumy peňazí i nehnuteľnosti a viedol "dekadentný životný štýl".
Sun podľa obžaloby vytvoril vlastnú politickú frakciu tým, že pomáhal k vysokým postom spriazneným predstaviteľom bezpečnostného aparátu. V januári sa v televíznom prejave doznal, že sa zúčastnil spolčenia v rámci polície s cieľom dosiahnuť osobné obohatenie.
Vplyv Suna v komunistickej strane bol podľa Reuters natoľko rozsiahly, že ho úrady označili za "jedovatý" a samotného Suna za "rakovinu", ktorú treba odstrániť.
Bývalý námestník ministerstva bezpečnosti je ďalším z vysokopostavených čínskych činiteľov, ktorý sa stal obeťou rozsiahleho boja proti korupcii, v ktorom sa už viac ako desiatku rokov angažuje čínsky prezident a stranícky vodca Si Ťin-pching. Niektorí považujú tieto kroky za politicky motivované.
Čínske trestné právo umožňuje udelenie podmienečného trestu smrti, poprava je v takom prípade odložená o dva roky. Ak sa odsúdený počas tejto doby nedopustí žiadneho ďalšieho trestného činu, je mu trest smrti automaticky znížený na doživotie alebo 25 rokov odňatia slobody.