V ruských mestách dnes ľudia v uliciach vyjadrovali podporu referendám o pripojení Moskvou ovládaných alebo okupovaných ukrajinských území k Rusku.
Účasť z presvedčenia či z donútenia?
K účasti podľa niektorých ruských médií boli nútení študenti a pracovníci verejných inštitúcií, pričom niekedy vraj boli za účasť na demonštrácii ponúkané peniaze. Západné krajiny už skôr oznámili, že výsledky hlasovania neuznajú, pretože ho považujú za krok Moskvy k anexii ďalšieho ukrajinského územia.
Ľudia nesúci transparenty s heslami ako "Svojich neopúšťame" alebo "Za Rusko! Za víťazstvo! Za budúcnosť! "a ruské vlajky sa podľa telegramového informačného kanála Sota objavili v Archangelsku.
Na pódiu popri činohernom divadle vystúpil šéfredaktor miestneho portálu echosevera.ru., ktorý hovoril o tom, ako je pre samozvané republiky ruských separatistov na východe Ukrajiny zložité žiť "bok po boku" s "ukrajinskými nacistami". Použil tak rétoriku proruskej vojnovej propagandy, podľa ktorej Ukrajinci prepadli nacizmu.
Podobná akcia sa konala tiež napríklad v Novosibirsku, uviedol portál tayga.info. V meste sa podľa neho najprv rozšírili informácie, že na zhromaždení budú zvážať ľudí zo vzdialených okresov autobusmi. Už do 20 minút po začatí podujatia sa účastníci začali rozchádzať a o hodinu bolo po všetkom, píše web.
Taktiež v Moskve sa začali ľudia stretávať na Manéžnom námestí pri Kremli, aby sa zúčastnili mítingu na podporu referend na ovládnutých ukrajinských oblastiach. Mnoho z nich malo ruské vlajky a vidieť boli tiež vlajky politických organizácií, opísal informačný kanál Baza.
Pre študentov kredity alebo vyhrážky
Študenti z desiatky miest vrátane napríklad sibírskeho Omsku, Ufy alebo Moskvy podľa študentského časopisu Docha upozornili, že za účasť na podujatí im ponúkajú kredity alebo aj peniaze. Niektorým študentom naopak škola vyhrážala, že z neúčasti na akcii by pre nich mohli plynúť určité "následky".
Takzvané referendá sa dnes začali v samozvaných republikách v Donecku a Luhansku na východe Ukrajiny, ktoré od roku 2014 ovládajú proruskí separatisti. Plebiscity sa konajú tiež v tých častiach ukrajinskej Záporožskej a Chersonskej oblasti, ktoré okupuje ruská armáda.
Proruské úrady v stredu rozhodli o dočasnom pripojení niektorých častí Mykolajivskej oblasti k Chersonskej oblasti, čo umožnilo usporiadať referendum aj tam. Hlasovanie potrvá do utorka.
V stredu naopak vyšli do ulíc niektorí Rusi protestovať proti čiastočnej mobilizácii, ktorú tento týždeň vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Polícia pritom zadržala 1 323 ľudí, uviedol web OVD-Info, ktorý monitoruje policajné zásahy v Rusku.