Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zmeny v Trestnom zákonníku, ktoré sprísňujú postihy za zločiny spáchané v čase mobilizácie. Schválil tiež možnosť zjednodušeného získavania občianstva pre cudzincov, ktorí vstúpia do ruskej armády. Informovala o tom dnes ruská agentúra TASS.
Čiastočnú mobilizáciu vyhlásil Putin v stredu pre neúspešnú ruskú vojnu na Ukrajine. Ruská štátna duma, dolná komora ruského parlamentu, v utorok schválila zákon, podľa ktorého napríklad za dezerciu, poškodenie vojenského materiálu alebo neuposlúchnutie rozkazu po novom hrozí až desať rokov väzenia.
Novela zavádza tiež až päťročný trest za ničenie zbraní počas vojny a až 15 rokov za rabovanie v čase vyhláseného vojnového stavu. Podľa agentúry Reuters ruským vojakom tiež hrozí až desať rokov za mrežami za dobrovoľnú kapituláciu.
Medzi priťažujúce okolnosti po novom patrí spáchanie trestného činu počas mobilizácie, vojnového stavu a v čase vojny. Ruský trestný poriadok doteraz umožňoval udeliť prísnejší trest len v podmienkach ozbrojeného konfliktu alebo vojnových operácií.
Ruskí poslanci krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá sa začala pred siedmimi mesiacmi, schválili zavedenie trestnej zodpovednosti s možnosťou uložiť až 15 rokov väzenia za dezinformácie a za to, čo ruské úrady vyhodnotia ako klamlivé správy o ruskej armáde. Moskva svoju agresiu na Ukrajine označuje ako "zvláštnu vojenskú operáciu", pričom kritikom označujúcim ju ako vojnu alebo inváziu hrozia postihy.
Putin podpísal tiež zákon, ktorý umožňuje cudzincom požiadať o ruské občianstvo bez toho, aby predtým disponovali povolením na pobyt či spĺňali podmienku nepretržitého pobytu v Rusku po dobu najmenej piatich rokov. Predpokladom pre zrýchlené udelenie občianstva cudzincom je, že podpíšu s ruskou armádou zmluvu na najmenej jeden rok.
Vyhlásenie mobilizácie aj zjednodušenie postupu pre získanie občianstva výmenou za vstup do armády prichádza v čase, ruské sily čelia ukrajinskej protiofenzíve a podľa analytikov naliehavo potrebujú viac vojakov.