Ruský hrubý domáci produkt v auguste medziročne klesol o 4,1 percenta po júlovom poklese 4,3 percenta. Informovalo o tom dnes podľa agentúry Reuters ruské ministerstvo hospodárstva. Za prvých osem mesiacov tohto roku sa podľa rezortu ruský HDP medziročne znížil o 1,5 percenta.
Miera nezamestnanosti v auguste klesla na rekordné minimum 3,8 percenta, ale priemerná nominálna mzda Rusov medzimesačne klesla. Zároveň sa vrátila týždenná inflácia. Po 11 týždňoch deflácie v rade a prvýkrát od začiatku mája sa spotrebiteľské ceny v týždni do 26. septembra zvýšili. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil ruský štatistický úrad Rosstat.
Nárast spotrebiteľských cien prišiel necelé dva týždne po tom, čo ruská centrálna banka znížila svoju kľúčovú sadzbu na 7,5 percenta. Banka naznačila, že cyklus uvoľňovania menovej politiky by mohol byť čoskoro na konci.
Ruská ekonomika závislá od exportu sa prepadá do recesie. Stretáva sa s rozsiahlymi sankciami za inváziu Moskvy na Ukrajinu. Hĺbka poklesu však zatiaľ nie je taká veľká, ako sa pôvodne predpokladalo, napísala agentúra Reuters.
Priemyselná výroba v auguste podľa ruskej štatistiky medziročne klesla len o 0,1 percenta. Výroba automobilov sa však v dôsledku sankcií medziročne prepadla o 69 percent.
Augustová miera nezamestnanosti je podľa databázy Eikon najnižšia od roku 1992, kedy ruská štatistická služba začala tento údaj zverejňovať. V údajoch za budúci mesiac sa môže prejaviť vplyv príkazu prezidenta Vladimíra Putina na čiastočnú mobilizáciu na pracovnú silu. Desiatky tisíc mužov boli v uplynulom týždni povolané do armády alebo utiekli do zahraničia.
Maloobchodné tržby, ukazovateľ spotrebiteľského dopytu, ktorý je hlavným motorom ekonomického rastu Ruska, v auguste klesli o 8,8 percenta po revidovaných 8,7 percenta v predchádzajúcom mesiaci. To bolo nepatrne lepšie ako odhad analytikov, ktorí v prieskume agentúry Reuters predpokladali pokles o 8,5 percenta.