Okrem ohrozenia energetickej bezpečnosti Európy má sabotáž na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 aj iný rozmer. Ekologický. Dokonca môže ísť o najväčšiu katastrofu svojho druhu.
Doteraz je za jeden z najhorších únikov plynu považovaný incident, ktorý sa stal na predmestí Los Angeles. Od októbra 2015 do februára 2016 tam z podzemného úložiska do atmosféry uniklo celkovo 100-tisíc ton metánu. Ten je hlavnou zložkou plynu a je kľúčovou hybnou silou klimatických zmien.
Teraz však hrozí, že z plynovodov vedúcich z Ruska do Nemecka ide o únik ešte rozsiahlejší. Ak by len jedna z dvoch rúr stratila celý svoj obsah, išlo by o dvojnásobok v porovnaní s udalosťami z najväčšieho kalifornského mesta, upozornil podľa Financial Times expert na chemické inžinierstvo na Imperial College London Paul Balcombe.
Avšak metán sa správa inak pri vypustení priamo do ovzdušia a do morskej vody. Časť metánu, ktorý unikol, sa rozpustí v oceáne, hoci obrovské povrchové bubliny v Baltskom mori naznačujú, že sa značné množstvo aj tak dostane do atmosféry.
"Katastrofálna úroveň"
"Je to dosť veľký problém," povedal Balcombe a poznamenal, že všetky štyri úniky "vyzerajú byť pomerne veľké, majú široký priemer."
Nemecká agentúra pre životné prostredie v stredu odhadla, že úniky uvoľnia do atmosféry 300-tisíc ton metánu. Ročné globálne emisie metánu sú približne 570 miliónov ton, odhaduje Medzinárodná energetická agentúra, vďaka čomu je únik z Nord Streamov potenciálne zlomkom celkového množstva.
"Momentálne nie je možné priradiť číslo (k únikom z plynovodov)", ale "mohli by byť rovnako významné (ako únik v Los Angeles)," povedal Balcombe. Doplnil však, že je nepravdepodobné, že by plynovody vypustili celý svoj obsah.
Jean-Francois Gauthier, viceprezident pre merania a strategické iniciatívy v globálnej službe modelovania emisií, GHGSat, povedal, že ide "v každom meradle o katastrofálnu úroveň". Dodal, že to spôsobí podobný dopad na životné prostredie ako milión áut na cestách za rok.
Štyri úniky
Správy o nových problémoch s plynovodmi vedúcimi z Ruska do Nemecka sa začali objavovať v pondelok. Dánske úrady najskôr oznámili únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko potom v utorok varovalo pred dvoma únikmi z Nord Streamu 1. Švédska pobrežná hliadka dnes informovala, že objavila štvrtý únik.
Podľa EÚ aj politikov z jednotlivých európskych krajín stoja za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko odmietlo, že by bolo za škody zodpovedné a naopak spomínalo Spojené štáty.