Obmedzenie cien plynu požadované viacerými európskymi štátmi je legitímnou možnosťou v boji proti vysokým cenám energií a Európska komisia plánuje pracovať na jeho realizovateľnom variante. Po dnešnom rokovaní s ministrami energetiky krajín Európskej únie to vyhlásila eurokomisárka Kadri Simsonová.
Upozornila však zároveň na riziká a finančné náklady spojené so stanovením maximálnej ceny všetkého plynu, kvôli ktorým sa k nemu komisia dlhodobo stavia skepticky. Podľa českého ministra priemyslu Jozefa Síkelu, ktorý zasadnutie v rámci českého predsedníctva viedol, sa za ďalšie energetické opatrenia nad rámec dnes schváleného balíka vyslovila veľká časť zástupcov vlád.
Zhodli sa na potrebe zásahu
Unijní ministri sa zhodli na sade krízových zásahov obsahujúcich zdanenie nadmerných ziskov elektrární a výrobcov fosílnych palív či obmedzenie spotreby elektriny. Mnohí z nich však volali po ďalších krokoch, ktoré by pomohli vyriešiť najmä vysokú cenu plynu a jej vplyv na drahú elektrinu.
"Všetci súhlasíme, že trh nefunguje normálne a je potrebný zásah," vyhlásila Simsonová, podľa ktorej sa však štáty líšia v navrhovaných riešeniach. Komisia by mala budúci týždeň prísť s akčným plánom, ako sa vyrovnať s cenami hnanými nahor najmä ruskou agresiou proti Ukrajine a nestabilitou dodávok z Ruska.
Viac ako polovica štátov vrátane Francúzska, Talianska či Slovenska požaduje stanovenie stropu na veľkoobchodné ceny všetkého plynu v Európskej únií. Ďalšie krajiny na čele s Nemeckom ale tento nápad nepodporujú a tvrdí, že by mohol Európu pripraviť o časť dodávok skvapalneného plynu, ktorým chcú únijné krajiny nahradiť výpadky plynu ruského.
Všeobecný strop
Podľa Simsonovej by všeobecný strop vyžadoval radikálny zásah do trhu a bolo by potrebné ho doplniť viacerými podmienkami. Štáty by sa napríklad museli zaviazať k väčším úsporám než doteraz stanovených 15 percent, aby prípadné zníženie cien plynu nepodporilo jeho väčšiu spotrebu. V hre je podľa nej množstvo možností, napríklad stanoviť maximálne ceny len pri plyne využívanom na výrobu elektriny.
Simsonová vyhlásila, že skôr ako pevný strop by mohol byť zavedený "cenový koridor" umožňujúci pružnejšie reagovať na vývoj na trhu.
Viacerí ministri tiež hovorili o spoločných nákupoch plynu, ktoré by mohli posilniť vyjednávaciu pozíciu európskeho bloku a znížiť ceny pri nákupoch od predajcov ako je napríklad Nórsko. Simsonová podotkla, že Európska únia musí pristupovať inak k týmto dôveryhodným partnerom a k Rusku, ktorého zisky chce limitovať v záujme pomoci Ukrajine. Cenový strop na ruský plyn, ktorý komisia dlhodobo presadzuje, však podľa nej ani dnes potrebnú podporu členských krajín nezískal.