Katalánski separatisti si v sobotu v niektorých mestách tohto španielskeho autonómneho regiónu pripomenuli piate výročie neústavného referenda o nezávislosti. V Barcelone sa na demonštrácii zúčastnilo podľa polície viac ako 11-tisíc ľudí, organizátori hovoria o 60-tisíc účastníkoch.
Atmosféra manifestácií odrážala čoraz viac vyhrotené dlhodobé spory medzi dvoma hlavnými separatistickými stranami v koaličnej regionálnej vláde. V Girone spálili demonštranti španielsku vlajku i figurínu s obrázkom katalánskeho separatistického premiéra, ktorý je podľa časti z nich príliš umiernený. Informovali o tom miestne médiá.
Volali po demisii
Rovnako v Barcelone niektorí účastníci demonštrácie volali po demisii katalánskeho premiéra Pereho Aragonésa zo strany Republikánskej ľavice Katalánska. Ten v sobotu znovu uviedol, že ERC je za nové referendum, ktoré však na rozdiel od plebiscitu z roku 2017 musí byť dohodnuté s centrálnou vládou, aby jeho výsledky španielsky štát uznal. Práve v tom sa rozchádza s druhou koaličnou stranou Spoločne pre Katalánsko (Junts per Catalunya, JxCat), ktorú vedie v exile žijúci katalánsky expremiér Carles Puigdemont.
Puigdemont, ktorý krátko po referende ušiel pred španielskou justíciou do Belgicka, sa v sobotu stal hrdinom demonštrácií separatistov, ku ktorým prehovoril prostredníctvom videokonferencie. V prejave tvrdo kritizoval postoj Aragonésa a ERC a referendum z 1. októbra 2017 označil za "platné a legálne".
"Už sme raz hlasovali a nemohli sme to povedať jasnejšie," povedal Puigdemont o plebiscite, v ktorom sa pred piatimi rokmi na 90 percent hlasujúcich vyslovilo za nezávislosť regiónu, ale účasť predstavovala len 43 percent. Účasťvšak zrejme ovplyvnil aj postup vtedajšej španielskej pravicovej vlády. Tá poslala do Katalánska niekoľko tisíc policajtov, ktorí zabavovali volebné urny a bránili ľuďom v hlasovaní.
Väzenie pre politikov
Kvôli referendu a rezolúcii, ktorú po ňom prijal katalánsky parlament a ktorá predpokladala začatie procesu vytvorenia samostatnej katalánskej republiky, španielsky najvyšší súd vyniesol v októbri 2019 tresty pre 12 katalánskych politikov, z toho deväť ich dostalo tresty väzenia od deviatich do 13 rokov. Vlani v júni socialistická vláda Pedra Sáncheza udelila týmto politikom milosť.
Tri roky vo väzení strávila aj bývalá predsedníčka katalánskeho parlamentu Carme Forcadellová, ktorá bola odsúdená za vzbury kvôli tomu, že postúpila regionálnemu parlamentu na schválenie niekoľko zákonov, ktoré referendum umožnili. Napriek tomu sa v sobotu Forcadellová na demonštrácii od radikálnych separatistov dočkala pieskovotu a označenia "zradkyňa". Patrí totiž k strane ERC, nemá ale žiadnu vládnu funkciu.
Viac ako 600 ľudí manifestovalo v sobotu pri príležitosti výročia referenda tiež v katalánskej Girone, kde demonštranti na záver spálili figurínu s obrázkom katalánskeho premiéra Aragonésa a španielsku vlajku.