Niekoľko tisíc ľudí dnes vyšlo v Paríži do ulíc, aby podporili protesty v Iráne proti vláde a prísnym pravidlám pre obliekanie žien. Podobné demonštrácie sa uskutočnili cez víkend aj v ďalších európskych mestách. Parížskej demonštrácie sa zúčastnili aj viacerí Iránci, ktorí žijú vo Francúzsku v exile, informovala agentúra AP.
Demonštranti skandovali heslá ako "žena, život, sloboda" a mnohí z nich mali transparenty, ktoré vyzývali ku koncu teokratickej vlády v Teheráne či zrušenie povinnosti pre ženy nosiť hidžáb na verejnosti. Niektoré účastníčky protestu sa nechali ostrihať, čo je jeden zo symbolov súčasných protestov v Iráne.
"Tentoraz povstali ženy a muži ich sprevádzali. Naozaj nastal čas zmeniť veci," povedala agentúre AFP jedna študentka iránskeho pôvodu. "Z Iránu sa teraz stalo väzenie. Internetové spojenie je prerušené a my teraz predstavujeme hlas Iráncov," uviedla francúzska inžinierka iránskeho pôvodu Toura Danaová.
Na demonštrácii sa zúčastnili tiež viacerí predstavitelia ľavicových strán, ktorých však časť demonštrantov vypískala. Niektorí protestujúci tiež kritizovali stretnutie z 20. septembra medzi francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a iránskym prezidentom Ebráhímom Raísím. "Francúzska vláda flirtuje s mulláhmi, kým mulláhovia zabíjajú ženy," tvrdil jeden transparent.
Demonštrácie na podporu iránskych protestov sa dnes uskutočnili aj v Toronte či Los Angeles. V sobotu vyšli do ulíc tisíce ľudí v Nemecku, Británii, Taliansku a ďalších európskych krajinách.
Protesty v Iráne vypukli v polovici septembra po úmrtí mladej Iránky kurdského pôvodu Mahsy Amínovej. Tá zomrela po tom, ako ju zadržala mravnostná polícia, pretože nemala zakryté vlasy a dekolt podľa prísnych pravidiel islamského kódexu obliekania. Úrady tvrdia, že žena dostala infarkt, podľa rodiny Amínovej ale zomrela kvôli policajnej brutalite. Jej rodina tiež poukázala na to, že nemá prístup k oficiálnemu policajnému spisu. Na nezávislé vyšetrenie prípadu vyzval tento týždeň okrem iného generálny tajomník OSN António Guterres.
Proti demonštráciám úrady tvrdo zakročili. Podľa exilovej organizácie z Osla Iran Human Rights (IHR) počas protestov zomrelo najmenej 92 ľudí a ďalších 41 ľudí zomrelo pri piatkových stretoch na juhu krajiny. Tam podľa revolučných gárd zomrelo aj päť jej príslušníkov. Podľa úradov zomrelo pri protestoch 60 ľudí, z toho desať príslušníkov bezpečnostných síl.