Turecký parlament dnes schválil zákon, ktorý umožní trestať novinárov alebo používateľov sociálnych sietí až trojročným odňatím slobody za šírenie dezinformácií. Podľa kritikov môže táto norma, ktorú navrhol prezident krajiny Recep Tayyip Erdogan, viesť k obmedzeniu slobody slova. Informovala o tom agentúra Reuters.
Norma predpokladá trojročné väzenie za šírenie nepravdivých informácií o národnej bezpečnosti, ak to vo verejnosti vyvolá paniku alebo strach. Zákon prešiel parlamentom, v ktorom majú väčšinu zákonodarcovia z Erdoganovej vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) a ich politickí spojenci.
Predseda novinárskej asociácie parlamentných spravodajcov Kemal Aktaş predtým uviedol, že zákon bude znamenať ohrozenie slobody slova a tlače v Turecku. Syndikát novinárov z mesta Diyarbakir k nemu povedal: "Je to jeden z najťažších cenzúrnych zásahov v dejinách (tureckej) republiky. "
Vládni poslanci však odmietajú, že by chceli zaviesť cenzúru. "O blokovaní či obmedzovaní prístupu k sociálnym médiám nemôže byť reč. AKP je stranou, ktorá bojuje proti cenzúre a zákazom, "uviedol vládny poslanec Hüsein Yayman.
Agentúra AFP však Erdoganove kroky hodnotí ako snahu sprísniť rok pred parlamentnými voľbami dohľad nad tlačou. Vláda a s ňou spriaznení ľudia vlastnia najväčšie mediálne domy v krajine.
Novinári navyše čelia obžalobám, napríklad za urážku prezidenta. V rebríčku slobody tlače mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc je Turecko na 149. mieste zo 180 hodnotených krajín.