Miestni obyvatelia sledujú plávať na hladine mŕtve telá a trosky po tom, čo loď s migrantmi na palube narazila do skaly a potopila sa pri gréckom ostrove Kythéra. FOTO: TASR/AP
StoryEditor

Grécka polícia objavila pri Turecku desiatky nahých a premrznutých migrantov, Atény boli zhrozené

15.10.2022, 20:45
Autor:
ČTKČTK

Grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis na twitteri uviedol, že turecké zaobchádzanie s migrantmi je "hanbou civilizácie". Atény podľa neho očakávajú, že Ankara incident vyšetrí.

Grécka polícia zachránila skupinu 92 migrantov, ktorých našla nahých, premrznutých a niektorých zranených blízko severnej hranice s Tureckom. Uviedla to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na policajné vyhlásenie.

Všetci migranti boli v piatok objavení blízko rieky Evros, ktorá tvorí hranicu medzi Gréckom a Tureckom, oznámila polícia. Z jej vyšetrovania spoločne s únijnou pohraničnou agentúrou Frontex vyplýva, že muži prešli cez rieku na gumových člnoch z Turecka. Nebolo však jasné, ako a prečo muži prišli o oblečenie.

image

Obyvatelia Západu nemajú náladu na ústupky Rusku a chcú sanckie, tvrdí prieskum. Inde sú nálady proruské

Grécky minister pre migráciu Notis Mitarakis na twitteri uviedol, že turecké zaobchádzanie s migrantmi je "hanbou civilizácie". Atény podľa neho očakávajú, že Ankara incident vyšetrí. Turecké úrady sa k veci nevyjadrili.

Grécko bolo v rokoch 2015 a 2016 v prvej línii európskej migračnej krízy, keď do krajiny prišlo približne milión utečencov utekajúcich pred vojnou a chudobou v Sýrii, Iraku a Afganistane, prevažne cez Turecko. Odvtedy sa počet prichádzajúcich znížil. Grécke úrady však uviedli, že v poslednom čase zaznamenali nárast pokusov o prechod cez tureckú pozemnú hranicu a grécke ostrovy.

image

Európska komisia rozhodla: Bosne a Hercegovine odporučila udeliť štatút kandidáta

Grécko vyzvalo Turecko, aby rešpektovalo dohodu s Európskou úniou z roku 2016, v ktorej Ankara súhlasila s obmedzením prílevu migrantov do Európy výmenou za miliardy eur pomoci. Turecko tvrdí, že zvýšilo opatrenia, aby zabránilo pašovaniu ľudí.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. január 2026 15:57