"Čína... sa rozhodne stavia proti všetkým formám hegemónie a mocenskej politiky, proti mentalite studenej vojny, proti zasahovaniu do vnútornej politiky iných krajín, proti dvojitým štandardom," povedal Si delegátom zjazdu.
Podľa agentúry AFP Si tiež vyhlásil, že Peking "sa nikdy nebude usilovať o hegemóniu a nikdy sa nebude zapájať do expanzie".
Vo svojom prejave sa Si venoval i boju proti korupcii, ktorý je podľa neho úspešný a skončil sa zdrvujúcim víťazstvom.
Špecifikoval, že jeho kampaň proti korupcii viedla k odstráneniu "vážnych skrytých nebezpečenstiev" vo vládnucej komunistickej strane a v čínskej ľudovej armáde.
AFP pritom pripomenula, že podľa kritikov Si využíva svoju protikorupčnú kampaň na potláčanie disentu v komunistickej strane.
Podľa čínskeho prezidenta je jeho krajina tiež odhodlaná bojovať proti zmene klímy na celom svete a bude sa aktívne podieľať na globálnych procesoch podnikaných v tejto oblasti.
Očakáva sa, že 2300 delegátov počas zjazdu potvrdí Siho vo funkcii na tretie päťročné funkčné obdobie, čím si upevní svoje postavenie najmocnejšieho čínskeho politika od čias Mao Ce-tunga.
V rámci veľmi dobre pripraveného, väčšinou pre verejnosť uzavretého, "konkláve" delegáti vyberú aj členov približne 200-členného ústredného výboru strany, ktorý zasa zvolí 25-členné politbyro a jeho všemocný stály výbor - najvyšší orgán vedenia krajiny.